SAĞLIK

Evde ağız kokusu testi

Ağız kokusu neden olur?

Evde ağız kokusu testi nasıl yapılır? Ağız kokusu nasıl geçer? Yıllardır geçmeyen ağız kokusu ve mideden gelen ağız kokusu ilacı var mı? Ağızdan lağım kokusu gelmesi ve öpüşürken ağız kokusunu engellemek mümkün mü? Mideden gelen ağız kokusu nasıl giderilir?

Ağız kokusu nasıl önlenir, neden olur, kesin çözüm var mı? Ağız kokusu spreyi, ilacı hangileri? Ağız kokusu nasıl giderilir evde çözüm yolları nelerdir? Günlük hayatımızda hemen hemen herkesin karşılaştığı sorunlar arasında yer alan ağız kokusu nasıl geçer? Ağız kokusu nedeni, sebepleri neler?

Tüm dünyada insanların en çok sorguladığı konular arasında ağız kokusu sorunu yer almaktadır. Bu nedenler en çok sorgusu yapılan sorular arasında; evde ağız kokusu testi nasıl yapılır? Mideden gelen ağız kokusu neye işaret? Bağırsaktan gelen ağız kokusu hangi hastalığa bağlıdır? Maske takınca ağız kokusu gideren kalıcı yöntemler var mı? Evde ağız kokusu gidermek için pratik yöntemler var mı? Evlenince sabah ağız kokusu ve sabah uyanınca ağız kokusu nasıl giderilir? Yıllardır geçmeyen ağız kokusu sorunu hakkında uzmanlar ne diyor? İşte tüm soruların yanıtları.

Ağız kokusu nasıl geçer?

Birçok insan ağız kokusundan etkilenir ancak bunun farkında değildir. Bununla birlikte, bu sorun yaygındır ve garip durumlara ve utanç duygularına yol açabilir. Ağız kokusu rahatsız edici bir konudur. Çünkü ağız kokusu genellikle vücutta bir şeylerin ters gittiğinin bir işaretidir. Genelde hoş olmayan kokunun nedeni ağız ve boğazdadır. Uzmanlara göre ağız kokusunun nedenleri arasında, diş, dil, diş eti kanamaları, boğazdan gelen koku ve mideden gelen kokular neden olmaktadır. Bugüne kadar yapılan bir araştırtmalar sonucunda ağız kokusuna neden olan vakaların %70 ila %90’ında ağız kokusunun ağız boşluğunda geliştiği saptanmıştır.

Kural olarak, etkilenenler sorunu kendileri fark etmezler: kokuyu fark edenler genellikle diğer kişilerdir. Çoğu için, ağızdan gelen bu kötü koku çok rahatsız edicidir ve tabu olarak kabul edilir. Ciddi nedenleri ve sonuçları olabileceğinden, başkalarını sorunun dostane bir şekilde farkına varmak önemlidir. Ağız kokusu evliliklerde de bazı önemli sorunlar yaratabilmektedir.

Ağız kokusu nedeni ve ağız kokusu sebepleri?   

Ağız kokusunun en yaygın nedenlerden biri kötü ağız hijyenidir. Dişlerinizi fırçaladığınızdan, diş ipi kullandığınızdan ve düzenli olarak gargara kullandığınızdan emin olun. Düzenli diş bakımı ile ulaşılamayan diş yüzeyleri vardır. Bakteri birikintileri zamanla orada birikebilir. Bu nedenle, günlük diş bakımına ek olarak, düzenli olarak profesyonel bir diş temizliği yaptırmanız önemlidir.

Açıklanamayan ağız kokusu, vücudun başka bir bölgesindeki enfeksiyondan da kaynaklanabilir. Kronik ağız kokunuz varsa ve diş hekiminiz herhangi bir ağız sağlığı problemini tespit edemediyse, bir muayene için doktorunuza görünmelisiniz. Ağız kokusu birçok hastalığın belirtisi olabilir: solunum yolu enfeksiyonları, kronik sinüs enfeksiyonları veya bronşit, diyabet, karaciğer ve böbrek sorunları. Bu nedenle sorun hafife alınmamalıdır.

Ağız kokusunu gidermenin en iyi yolu, derinlemesine ve düzenli ağız hijyenidir. Dişlerinizi günde iki kez fırçalayın ve ağız kokusuna neden olabilecek artık yiyecekleri ve bakterileri temizlemek için her gün diş ipi kullanın. Ağız gargaraları ağız kokusunu sadece kısa bir süre rahatlatır. Sorununuz kronikse, diş hekiminiz bakterileri uzak tutmaya yardımcı olacak antibakteriyel bir durulama önerebilir.

Kronik ağız kokusu da diş hastalığının bir işareti olabilir. Diş hastalıklarının erken dönemde fark edilebilmesi ve tedavi edilebilmesi için diş hekiminize düzenli kontroller yaptırmanız gerekir.

Gargara veya sakızın yanı sıra, elma gibi birçok doğal yardımcı da taze nefes almanızı sağlar. Meyvede bulunan asit, mikrop öldürücü etkiye sahiptir ve istenmeyen kokuları etkisiz hale getirir.

Ağız kokusu sebebi, nedenleri, ağız kokusu giderme, ağız kokusu giderici

Diş çürüğü ağız kokusuna neden olabilir?

Plaktaki bakteriler diş minesine zarar verir ve dişi istila eder. Artık diş fırçasına erişilemezler ve diş maddesini engelsiz olarak çözebilirler. Bakterilerin metabolik ürünleri ve ayrıca bu kusurda bulunan yemek artıkları kendilerini kötü kokulu nefes olarak fark edilir kılar.

Diş etlerinin iltihaplanması

Diş etlerinin iltihaplanması da bakteriyel kolonizasyon ile ilişkilidir. Genellikle diş yüzeylerinde aşırı miktarda plak da bulunur. Bu daha sonra hoş olmayan bir kokuya yol açar.

Kronik periodontal hastalık

Diş etlerinin iltihaplanması kronik periodontal hastalığa dönüşebilir. Periodontiyum hastalanır ve çene kemiği bozulmaya devam eder. Plak ve bakteri içeren derin diş cepleri oluşturulur. Bu aynı zamanda ağız kokusuna da neden olur.

Ağız kokusu giderme ve ağız kokusu giderici      

Ağız kokusu, dil üzerindeki kaplamadan da kaynaklanabilir. Bakteriler orada kendilerini iyi hissederler ve metabolik ürünleri (örneğin uçucu kükürt bileşikleri) çok kötü kokar. Gastrointestinal sistem de suçlanabilir: kronik gastrit, reflü veya sözde Zenker divertikülü (boğazın çıkıntısı) da kötü kokulara neden olur. Nazofarenks hastalıkları da kötü havanın nefes almasına neden olabilir (bu durumda bir KBB doktoru yardımcı olabilir). Bazı durumlarda ağız kokusu ciddi hastalıkların önemli bir göstergesi olabilir: diyabetik koma, böbrek ve karaciğer yetmezliği yaşamı tehdit edici olarak kabul edilir. Dahası, stres kötü koku için bir risk faktörüdür: Psikolojik stres bağışıklık sistemimizi zayıflatır ve sıklıkla sinirsel bir mideye neden olur. Ek olarak, tükürük akışını azaltan hormonlar salınır. Ağız kuruluğu nedeniyle diş plağı ve yemek artıklarının çıkarılması daha zordur ve diş çürüğü de daha kolay gelişebilir. Demir takviyeleri, uyku hapları, kalp hastalığı ilaçları ve ağız kokusuna neden olabilecek alerjiler gibi bazı ilaçlar vardır.

Dil temizliği

Dil temizleyiciler dilinize yerleşmiş ve kötü kokan kalıntıları nazikçe gidermeye yardımcı olurlar. Dilinizin arkasını sıyırıcı ile fırçalarsınız. Ek olarak kullanılabilecek özel dil fırçaları ve dil macunları da vardır.

Ağız kokusuna karşı sürekli tükürük akışı

Tükürük akışı, ağız kokusuyla mücadelede merkezi bir rol oynar. Ağız boşluğunu nötralize etmeye yarar, antibakteriyel etkiye sahiptir ve mukoza zarlarının kurumamasını sağlar. Turunçgiller, sebzeler ve yüksek lifli yiyecekler tükürük üretiminin artmasına neden olur. Şekersiz sakız çiğnemek ve yeterince su içmek de yeterince tükürük almak için yararlı ipuçlarıdır.

Ağız kokusu için bu gıdalardan kaçının!

Ağız kokusuna neden olan çok sayıda yiyecek vardır. Tütün, alkol, kahve, sarımsak, soğanlar, belirli peynir türleri ve yer fıstığı gibi gıdalardan kaçının. Bunun yerine ağız ferahlığı için aromatik otlar ve baharatlar (örneğin; kekik, nane ve maydanoz), zencefil çiğnemek ve asitli yiyecekler (örnek; elma ve limon) tüketmek ferah bir nefes sağlar.

Ağız kokusuna karşı gargara ve çiğneme tabletleri

Artık bazı katkı maddeleri ile ağız kokusunu giderebilecek bazı ürünler var. Örneğin, ağızda kokuya neden olan bileşikleri nötralize eden klorofil (bitkinin yeşil yaprakları) içeren çiğneme damlaları veya çinko bileşikli gargaralar vardır. Ancak etki zamanla sınırlıdır, bu nedenle kokudan kurtulmak için düzenli kullanım gerekir.

Ağız kokusu testi nasıl yapılır?

Birinci seçenek, güvendiğiniz birine sormaktır. Kişiyle yüz yüze nefes alın ve kişinin yargısına güvenin. Bunu istemiyorsanız, plastik torba ile nefes testi iyi bir seçenektir.

Ağız kokusu test 1:

  • Plastik bir torba veya poşet alın ve içine nefesinizi verin.
  • Torba ya da poşeti sıkıca tutun ve yeni havalandırılan bir odaya gidin.
  • Bir süre sonra poşetinizi açın ve havayı koklayın.
  • Eğer kötü kokuyorsa teşhis açıktır.

Ağız kokusu test 2:

Ağız kokusu testi, herhangi bir yardımcı gereç olmadan, sadece ön kolunuzun yardımıyla daha da kolay anlaşılır.

  • Ön kolunuzu temiz su altında dikkatlice yıkayın.
  • Ön kolun iç tarafındaki tüysüz deriyi dilinizle yalayın.
  • Tükürüğün bir iki dakika kurumasını bekleyin.
  • Şimdi etkilenen cilt bölgesini koklayın.

Fark edilebilir bir koku, kötü nefesi gösterir.

Ağız kokusuna karşı hangi ev ilaçları yardımcı olur?

Ağız kokusunun metabolik veya hastalıkla ilgili olduğunu göz ardı edebilirseniz, gargara, sakız veya endüstriyel olarak üretilen diğer nefes tazeleyicilere ek olarak, doğal ve kalıcı olarak taze nefes almanızı sağlayan çok sayıda ucuz ev ilaçları bulunmaktadır.

Elma ve elma sirkesi

Meyve, antibakteriyel etkiye sahip olan ve ağız kokusunu önleyen fitokimyasallar içerir. Alternatif olarak, bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyebilir ve bu karışımla ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Kabartma tozu

Kabartma tozu, plağı dilden nazikçe çıkararak ve ağızdaki pH değerini yeniden dengeleyerek kötü nefesi nötralize eder. Ağız kokusu için durulamak için yarım çay kaşığı karbonatı bir bardak suda eritin ve günde iki kez bununla ağzınızı çalkalayın.

Kahve çekirdekleri

Daha iyi nefes almak için sakız veya nane şekeri çiğnemek yerine biraz kahve çekirdeklerini çiğneyebilirsiniz. Ek bir artı nokta: Fasulye, oral florayı dengesizleştiren herhangi bir şeker içermez.

Taze otlar

Ağır kokulu bir yemekten sonra, ağız kokusunu önlemek için birkaç sap maydanoz çiğneyin. Mutfak bitkilerinde bulunan klorofil ve uçucu yağlar koku bağlayıcı etkiye sahiptir. Taze nane, dereotu, karanfil, papatya veya rezene tohumları aynı etkiye sahiptir.

Yağ çekme

Yağ çekmek sadece etkili bir detoks yöntemi değil, aynı zamanda ağız kokusuna da yardımcı olur: Yağ sadece toksinleri değil, kokulu maddeleri de bağlar ve uzun vadede ağızda bakteri üremesini yavaşlatır. Yağ çekmek için soğuk preslenmiş susam, zeytin veya ayçiçek yağı kullanmak en iyisidir. Dişlerinizi fırçalamadan önce ağzınıza bir ila iki yemek kaşığı yağ koyun ve dilinizi ve yanaklarınızı beş ila on dakika ileri geri hareket ettirmek için kullanın, ayrıca dişlerinizin arasındaki boşluklardan da çekin. Ardından yağı tükürün ve ağzınızı birkaç kez ılık suyla çalkalayın.

Bitki çayları

Eczaneden pahalı gargaralar yerine adaçayı, papatya, yeşil veya siyah çay demleyebilir, biraz soğumaya bırakabilir ve bununla ağzınızı iyice çalkalayabilirsiniz. Çayda bulunan polifenollerin antibakteriyel etkisi vardır ve doğal olarak ağız kokusunu giderir.

Limon suyu

Seyreltilmiş limon suyu, ağız boşluğunda bakteri üremesini engeller ve tükürük akışını uyarır. Yarım limon suyu ve bir bardak su ile gargara yapın ve bununla ağzınızı düzenli olarak çalkalayın.

Mideden ağız kokusu gelebilir!

Çoğunlukla sorun ağızda değil midede olur. Bir dengesizlik iyi ve kötü bakteri hoş olmayan kokulara neden olabilir. Probiyotik yoğurt yardımıyla buna karşı koyabilirsiniz. Bir Japon araştırmasına göre, zararlı bakteri oranı altı hafta içinde yüzde 80’e kadar azaltılabilir ve test deneklerinde de önemli ölçüde daha az plak bulunduğu kanıtlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu