GÜNCEL

Eda Baba kimdir?

Eda Baba kimdir? Aslen nereli? Gerçek adı ve Soyadı ne?

Şarkıcı, müzisyen ve oyuncu Eda Baba 2008 yılında çıktığı müzik kariyeri yolculuğunda üstün başarılar elde etti. Şarkıları, konserleri kadar, adı ve soyadı da konuşuldu. Gerçek adı tüm müzikseverlerin merak konusu oldu. Müzik yaşamında 45’lik coverlarla ön plana çıktı. Sanat hayatında ilerlerken Eda Baba kimin kızı? Eda Baba Manuş Baban’ın neyi ve nesi? Soruları da derinlik kazandı. Biyografi bölümümüzde Eda Baba hayatı, biyografisi ve özgeçmişi hakkında bilgiler sunacağız.

Eda Baba hayatı ve biyografisi

Türk şarkıcı ve oyuncu Eda Baba 31 Ocak 1989 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Gerçek adı Eda ve soyadı Baba’dır. Yani sanatçının sahne adı yoktur. Güzel şarkıcı eğitim hayatına İstanbul’da başladı. Lise eğitimine kadar amatör müzikle ilgilendi. Üniversite eğitimine ilk olarak İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümünde başladı. Bu süreci daha sonra İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Bölümü takip etti ve bu bölümden mezun oldu. Müzik kariyerine ilk olarak 2005 yılında başladı. Takvimler 2008 yılını gösterdiğinde Güney Marlen ile beraber müzik kariyerine onu ileriye taşıyacak olan Eski Bando Grubu’nu kurar ve aynı zamanda solisti olur. Müzik piyasasında sesini 45’lik cover’ları ile duyurdu ve ciddi bir hedef kitlesi kazanmaya başladı.  2008 yılında kurucusu ve solisti olduğu Eski Bando grubunda 10 yılı aşkın solistlik yaptı, konserler verdi ve albümler çıkardı. Eski Bando Grubu’nda kendisine eşilik eden özel isimler ise Güney Marlen, Üner Demir, Şansal Aktaş, Volkan Coşar ve  Cihan Kahvecioğlu oldu.

Müzik kariyerinde hızlı ilerleme kaydetmesine asıl rol oynayan unsurlar eski 45’lik şarkılar, 60 ve 70’li yılların Türkçe müziklerini batı müziği ile harmanlayarak yeni bir tarz ortaya çıkartmasıydı. Bunca seslendirdiği şarkılar ona yeni bir albüm yapılması konusunda göz kırpıyordu. 2014 yılında rengârenk söz ve bestelerle “Renkli Şeyler” adlı albümü ile hayran kitlesine merhaba dedi. Eda Baba için 2014 yılı aynı zamanda beyazperde ekranlarında da yer almaktı. Çünkü “Köpek” isimli sinema filminde konuk oyuncu olarak yer alır ve bu film için özel bir şarkı seslendirir.  Böylece müziğini beyazperde ile buluşturur. Aradan 2 yıl geçtikten sonra bu kez 2016 yılında “İstanbul Beyrut Paris” isimli albümünü müzikseverlerle buluşturdu. 2017 yılında bu kez başka albümlerde sesi duyulmay başladı. Sanatçı Mehmet Güreli’nin “Zamboni Sokağı” isimli müzik albümünde “I Love You” ve “Une Ballade Contre Les Amours” isimli şarkılarında eşsiz güzellikteki sesi duyuldu. Bununla beraber Güney Marlen’in “Şişelere Mektuplar” adlı albümünde “Bir Şeyler Eksik” ve “Bedende Matematik” şarkıları konusunda katkıları ve çalışmaları oldu. 2019 yılında “Bir Küçük Tebessüm” ilk solo albümünü piyasaya sürdü. Günümüzde youtube kanalı üzerinden şarkılarını seslendiren ve paylaşan Eda Baba konser çalışmalarını sürdürmektedir.

Eda Baba sevgilisi var mı?

Eda Baba sevgilisi olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

Eda Baba boyu, kilosu, burcu, yaşı?

Eda Baba boyu 1.70 cm kilosu 52 kg burcu Kova ve yaşı 30.

Eda Baba babası, ailesi, Kürt mü?

Eda Baba babası, annesi ve ailesi hakkında net bilgiler yoktur ancak İstanbul doğumlu olduğu köken olarak doğulu olduğu bilinmektedir.

Eda Baba instagram

Eda Baba instagram hesabı için tıklayın.

Eda Baba youtube

Eda Baba youtube hesabı için tıklayın.

Eda Baba albümleri

  • 2019 – Bir Küçük Tebessüm
  • 2016 – İstanbul Beyrut Paris
  • 2014 – Renkli Şeyler

Eda Baba filmleri ve dizileri

Eda Baba oynadığı diziler ve rol aldığı sinema filmi hakkında güncel bilgiler aşağıda yer almaktadır.

  • 2014 – Köpek Sinema Filmi

Eda Baba fotoğrafları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!