Meme küçültme ameliyatı ve yöntemleri

0
1600
Meme estetiği, meme ameliyatı yöntemleri ve 2019 fiyatları

Meme küçültme ameliyatı ve yöntemleri

Meme küçültme ameliyatı ya da göğüs küçültme ameliyatı toplumda kadınlar için en önemli operasyonlardan biridir. Aynı zamanda, özellikle büyük memeli kadınlar için en yaygın prosedürlerden biridir. Memenin büyüklüğü kilo alımı nedeniyle sırt ve boyunda ağrıya neden olabilir. Sutyendeki büyük boyuttan dolayı meme büzülmesi omuz bölgesinde sapma ve aşırı deri birikmesine neden olur. Memenin dibinde ortaya çıkan terleme, kötü kokuya ve bazen deride egzamaya da neden olabilir. Kıyafet seçerken vücudun üstünde ve altında tutarlılık olması ve aynı zamanda kıyafet seçiminde zorluk çekmemesi için tüm bu sorunlardan kaçınmak için göğüs küçültme ameliyatı yapabilirsiniz. Göğüs küçültme ameliyatı tıp dilinde mamoplastisi olarak geçmekte olup memenin yeniden şekillendirilmesi ve memenin boyutunu azaltmak için memenin doku ve derisinin bir kısmının alınması işlemidir. Büyük ve sarkık göğüsler, omuzların, boyun ve sırt ağrısının ve memenin altındaki dermatit gibi sağlık sorunlarının çökmesine neden olur. Ek olarak, giysi bulmadaki zorluk, sosyal utangaçlık gibi psikososyal sorunlara yol açabilmektedir. Bel ve boyun ağrıları, baş ağrısı, omuz ağrısı, pozisyon değişiklikleri, göğüs ağrısı, büyük göğüslerin neden olduğu kişisel hijyen sorunları nedeniyle meme küçültme yapılabilir. Bazı durumlarda çiftlerin cinsel hayatında da sorunlara neden olan büyük memeler ideal boyutları içinde küçültülebilir.

Büyük göğüsler aşırı kilonun bir sonucu olabileceğinden, kilo vermek bazı insanlarda etkili olabilir. Her ne kadar bu kilo kaybı memenin boyutunu etkilemese de, ameliyatı kolaylaştırmaya ve ameliyat sırasında ortaya çıkabilecek sorunları azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ameliyat sonucunda meme küçülür ve düzleşir. Göğüsler düzleştirilir ve meme uçları olması gerektiği yere kaldırılır. Cerrah, hastanın boyuna bağlı olarak, meme uçlarını yakalı kemikten yaklaşık 19-21 cm uzakta bir noktaya kaldırır. Kullanılan tekniğe bağlı olarak, göğüslerin altında T, L veya I şeklinde bazı ameliyat sonrası izler olacaktır. Ancak bu izler zamanla kaybolmaktadır. Günümüzde kadınlar ağırlıklarının neden olduğu rahatsızlıktan dolayı meme küçültme ameliyatlarını tercih ediyorlar. Meme küçültme ameliyatı sayesinde, memeleri estetik bir görünüm yaratacak şekilde yeniden şekillendirmek her kadına yeni bir özgüven yaratmaktadır.

Memem küçültme neden yapılır?   

Meme küçültme ameliyatı adayları genellikle normal hacimlerinden daha büyük olan meme ve meme yapıları hakkında şikayetçidir. Bu amaçla, fiziksel ve duygusal rahatsızlıkların giderilmesi fikri, uygulamalarını net bir netliğe sahip kılar. Göğüs küçültme ameliyatı sırt, boyun ve omuz ağrısından rahatlama sağlar ve kıyafet, fiziksel aktivite için yeni seçenekler sunar. Meme küçültme prosedürleri sırt, boyun ve omuz ağrısını azaltmayı veya ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Meme küçültme işlemleri, büyük meme nedeniyle sağlık problemleri yaşayan kişilere uygulanır. Estetik kaygı, bebek bezi döküntüleri, sutyen izleri, sırt ağrısı, kalp ve akciğer problemleri meme küçültme işleminin ana nedenleridir. Memede yapısal nedenlerden ya da hamilelik ve emzirmeden dolayı deformasyonlar meydana gelebilir. Kadınların şikayet ettiği en yaygın üç vaka: küçük göğüsler, sarkık ya da aşırı büyük memelerdir. Doğal olarak, bu 3 durum için farklı cerrahi yöntemler geliştirilmiştir. Aşırı meme büyüklüğü, bazen ergenlikten ve bazen de doğumdan sonra ortaya çıkan ciddi bir problemdir. Memelerin ağırlığına bağlı olarak boyun omurlarının aşırı yüklenmesi sonucu, sonraki yıllarda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Göğüslerdeki doku fazlalığına bağlı olarak farklı cerrahi yöntemler kullanılır. Meme küçültme işlemlerinde ters T olarak bilinen yöntem kullanılır, burada kesikler hem dikey hem de yatay olarak uzanır. Tüm meme küçültme ameliyatlarında, hacmi azaltmak için bir miktar meme dokusu ve çevresindeki yağ dokusu hareket ettirilir.

Meme küçültme ameliyatını kimler yaptırabilir?

Ameliyattan önce meme muayenesi yapılmalıdır. Doğru karar vermek için, riskli görünen durumlarda veya 40 yaşın üzerindeki kişilerde ultrasonografi ve mamografi yardımı ile göğüsler incelenebilir. Ameliyattan önce hastanın kan testleri yapılır. Hasta 40 yaşın altındaysa, ultrason çekimi gerçekleştirilir. Ancak hasta 40 yaşın üzerindeyse, tüm meme dokusu için mamografi yapılır. Meme küçültme prosedürü hastaya yüksek güven verir, çünkü sonuçları çok tatmin edicidir. Dünyada yapılan en tatmin edici plastik cerrahi işlemlerden biri, meme küçültme cerrahıdır. Meme küçültme ameliyatı, göğüsler tamamen geliştikten sonra 17-18 yaşları arasında gerçekleştirilebilse de, bazı özel durumlarda daha genç yaşlarda uygulanabilir. Göğüs küçültme ameliyatı sadece plastik bir ameliyat değil, aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarının da tedavisidir. Çünkü büyük meme dokusu bel ve boyun ağrısına, meme altı döküntülerine ve çiziklere neden olur.

Meme küçültme ameliyatı süresi?

Meme küçültme tedavisinin amacı, memeyi hastanın vücudu için doğru boyutta yeniden şekillendirmek ve estetik açıdan daha çekici ve daha güzel görünmesini sağlamaktır. Hastaların meme küçültme ameliyatları ile ilgili en büyük endişesi, ameliyat sonrası ortaya çıkan izlerdir. Ancak memenin ortaya çıkan şekli kalan izlerden daha önemlidir. Operasyon tekniğinin tipi hastaya göre seçilir. Ameliyatın ardından belli bir süre geçtikten sonra, özel tedavilerde izler daha da azalır. Operasyon yaklaşık 2-3 saat sürer ve operasyondan kısa bir süre sonra sosyal hayatınıza geri dönmeniz mümkündür. Meme küçültme operasyonu sonrasında ağır bir şekilde kalkmamalı ve bir hafta boyunca araç kullanmamalıdır. Tedaviden sonra hastanın yaklaşık bir ay boyunca özel bir sütyen kullanması gerekir.

Göğüs sarkması, çeşitli nedenlerden dolayı gelişebilir. Meme dokularını normal lokalizasyonlarında tutan bağlar zamanla gevşeyebilir. Kilo, emzirme ve yerçekimi etkilerine bağlı olarak meme dokusu ile periferik cilt arasında bütünlük kaybı oluşabilir. Sorun, meme dokusundan, derisinden veya her ikisinden de kaynaklanabilir. Sonuç olarak, göğüslerde boş ve sarkık bir görünüm oluşabilir. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi, doktorunuzla ameliyattan beklentileriniz ve ameliyat nedenlerinden bahsetmelisiniz. Ayrıca, ailede geçmişte kanser veya meme hastalığı varsa, sigara içme alışkanlığı ya da düzenli ilaç kullanımı varsa doktorunuzu bu konuda mutlaka bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılıyor?

Meme küçültme ameliyatında sarkan meme yeniden şekillendirilir ve aşırı cilt eksize edilir. Meme ucu anatomik bölgeye yerleştirilir. Süre sarkma derecesine bağlı olarak değişmektedir. İşlem genel anestezi altında yapılır; operasyon yaklaşık 2-4 saat sürer. Göğüs şeklinin genel yapısını korumak için kendisine zarar gelmemesi için, göğüs yukarıdan aşağıya doğru düzenli olarak ve ihtisaslı bir şekilde kesilir ve gerekirse göğüs bölgesinin altından cerrahi işlem yapılır. Ameliyattan sonra hastalar geceyi hastanede geçirir. Meme operasyonlarında organik ve çözünür sütür materyalleri kullanılır. Operasyondan 7-14 gün sonra sütürler kaybolmaya başlar. Meme küçültme ameliyatları sırasında, meme dokusu, kişinin vücut oranlarına göre yeniden şekillendirilir. Ameliyat sırasında, fazla meme dokusu ve derisi çıkarılır. Ardından meme başı yukarı taşınır. Meme küçültme ameliyatlarından sonra iz bırakmamak kaçınılmazdır. Bu işaretler meme ucunun etrafında daireseldir ve meme başının altından T harfinin şeklini alır. Kesikler sadece meme ucu etrafında ve dikey olarak meme ucu boyunca gerçekleştirilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası süreçlerde neler yaşanır?

Postoperatif dönem genellikle rahattır. Ağrı herhangi bir soruna neden olmaz. Ameliyat sırasında meme protezi kullanılmışsa, kol hareketleri birkaç gün sınırlı olabilir. Sutyene benzer bir göğüs bandajı uygulanır. Meme üzerine ayrı bir pansuman yerleştirilir. Pansuman 2 gün sonra açılır ve insizyon yeri kontrol edilir. Ameliyat sırasında herhangi bir dış dikiş yerleştirilmediğinden, dikişlerin çıkarılması gerekli değildir. Bununla birlikte, insizyon bölgesinde cilt rengindeki bandaj 3 hafta bırakılmalıdır. Hastaya 6 hafta boyunca spor sutyeni takılır ve bir masaj önerilir. Ameliyat sonrası erken dönemde, şişlik gelişebilir ve meme ucunda his kaybı ve cildin etrafında morumsu bir renklenme olabilir. Hasta 3-4 gün içinde çalışmaya başlayabilir. 3 ay boyunca ağır egzersizlerden kaçınmanız önerilir. Genellikle, meme kaldırma ameliyatı, iyi ve kalıcı sonuçlar veren, hastanın ve sağlığın eşinin ruh sağlığını iyileştiren ve onlara umutla yaşama şansı veren bir prosedürdür. Her ne kadar yeni şekillendirilmiş bir meme uzun süre stabil olsa da; kilo, hamilelik, emzirme ve yerçekimi değişiklikleri yine sarkmaya neden olabilir. Meme küçültme ameliyatından sonra sütyen 3 hafta kullanılmamalıdır. Amaç, derinin altında ve ameliyat bölgesinde kan toplamak değildir. İşlem ağrıya neden olabilir ve ağrı kesiciler tarafından tedavi edilir. Tüm ağrı 4 günlük çalışmadan sonra tamamen ortadan kalkar. Hasta 1-2 gün hastanede kalmalıdır. Hasta 3 – 4 günlük ameliyattan sonra normal aktivitelerine dönebilir.

Memem küçültme ameliyatından sonra his kaybı olur mu?

Ameliyattan sonra 4 hafta boyunca ağır spor yapılmaması istenmektedir. İşlemin yapıldığı bölgede işlemin zaman içinde kademeli olarak yitirildiği bölgedeki duyu kaybedilebilir. İyileşme döneminde meme küçültme ameliyatı sonrası ağrı ağrı kesicilerle kolayca tedavi edilebilir ve 1-2 gün sonra kaybolur. Hasta muayeneleri için her 2-3 günde bir hastaneye gelir. Dikişler 10-12 gün sonra alınır. Şişlik nedeniyle meme uçlarında ve ciltte bir miktar his kaybı olabilir. Bu genellikle 6 hafta içinde geçer.

Meme küçültme ameliyatından sonra bir kadın emzirebilir mi?

İşlem yapılmadan önce doktor kadının emzirip emilmediği hakkında bilgi alır ve bu temelde işlem emzirmeyi etkilemeyecek şekilde yapılır. Kadın hastalar için meme küçültme operasyon tekniğini seçmede önemli noktalardan biri çocuk sahibi olma planlarıdır. Çünkü tekniklerden bazıları anne sütü miktarında% 20 oranında azalmaya neden olabilir. Meme küçültülürken, süt kanallarının

korunması ve meme ucu bağlantısı emzirme döneminde sorun yaratmayacaktır. Ancak çok büyük memeli olgularda memeyi küçültmek ve bu bağlantıyı sürdürmek mümkün olmayabilir. Bu nedenle, hasta çocuk sahibi olmayı planlıyorsa doktora bilgi vermek önemlidir.

Ameliyattan sonra ciltte kesi izi kalıcı mıdır?

Göğüs küçültme ameliyatı, cilt üzerinde herhangi bir etki yaratılmayacak şekilde gerçekleştirilir, ancak ameliyat ters çevrilmiş T şekliyle yapılırsa, bu operasyon alanında bir etkiye neden olabilir. Yeni kullanılacak metotlar önem teşkil etmektedir. Aynı zamanda ameliyatın uzman doktorların elinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı tehlikeli midir?

Hayır, meme küçültme ameliyatı insan hayatı için herhangi bir risk taşımamaktadır. İşlem muayeneden sonra uzman tarafından yapılır. Dünya üzerinde estetik alanda en risksiz ameliyat olup sonuçları en çok olumlu olan estetik türüdür.

Meme küçültme ameliyatı fiyatları 2019

Memem küçültme ameliyatı fiyatları özel hastanelerde ve doktorların görev aldığı hastanelere göre değişebilmektedir. Ancak 2019 güncel meme küçültme ameliyatı fiyatları 4 bin TL ile 6 bin TL arasında değişmektedir.  Devlet hastanelerinde u fiyatlar yarı yarıya kadar düşmekte olup anlaşmalı sigortalar kapsamında daha ucuza yapılabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı SGK karşılıyor mu?

Memem küçültme ameliyatlıları SGK kapsamındadır.  Son 4-5 yıldır SGK kapsamına alınan meme küçültme ameliyatları için devlet hastanelerinin Plastik Cerrahi ünitelerine başvurulması yeterlidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz.