Kredi yapılandırmasında dikkat!

0
756
Kredi yapılandırmasında dikkat edilmesi gerekenler

Bu makalemizde neler okuyacaksınız?

Kredi yapılandırmasında dikkat edilmesi gereken hususlar neler?

Bireyler olarak bankalara ödeyemediğimiz borçlar nedeni ile bankalar bizi yapılandırma işlemlerine yönlendirecektir. Bu durum özellikle de bankalar nezdinde önemli bir adımdır. Çünkü bankalar verdikleri paraların bireyler tarafından geri ödenmemesi durumu karşısında uzun vadede ödenmesini tercih etmektedirler. Söz konusu borçlarınızı çalıştığınız banka ya da başka bir banka ile anlaşarak kolayca yapılandırabilirsiniz. Zaten kredi yapılandırma işlemini şu şekilde tanımlamak daha doğrudur. Kredi yapılandırması kullanılan kredinin yeniden bir ödeme planı ile oluşturulması işlemidir. Buradaki asıl matematik taksit sayısının uzadığı, faiz oranının artması şeklindedir. Basit bir örnekle birey zamanında 24 ay vade ile 5.000 TL kredi çekmiştir. Bu kredinin 24 ay vadesi ve faiz oranı ile 7.000 TL tutarında seyretmiştir. Müşteri bankaya 8 ay boyunca düzenli olarak kredi ödemiştir. Ancak 9 ve 10. Taksitte gecikmeler başlamış ve bu kredi borcunun yeniden yapılandırılması söz konusu olmuştur.

Söz konusu örnekte müşteri 8 ay  boyunca düzenli ödeme yapmış olsa da artık kalan kredi tutarına yeni taksit sayısı ve yeni faiz oranı ile yeni bir tablo çıkacaktır. Buradan başlayarak ilk adımınız çok önemlidir. Eğer kalan borç tutarınız yeni yapılandırma ile aylık taksit ödemenize eş değer bir tutara dek geliyorsa ve yüksek faiz oranları ile neredeyse 2 katı daha para ödeyecekseniz o halde kredi yapılandırmanızın çok bir avantajı olmayacaktır. Refinansman için başvuru yapmadan önce bilmeniz gereken önemli birkaç noktayı sizinle paylaşmak istiyoruz. Eğer çalıştığınız bankanın dışında başka bir banka ile yapılandırma söz konusu olacaksa bu sefer dosya masrafları, komisyonlar ekspertiz ücreti ve erken borç kapatma cezası gibi çeşitli ödeme yöntemlerini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Peki, kredi yapılandırması konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli 5 faktör nedir?

Kredi yapılandırması tüketici lehine olmayabilir!

Bilinmesi gereken en önemli hususlarda biri de kredi yapılandırmasının her tüketici için avantajlı olmayacağıdır. Elde edilen fayda için bir kar zarar hesabının mutlak suretle yapılması gerekmektedir. Örneğin alınan kredi ile refinansman yapmak istenen faiz oranı arasında fark olması ve yeni kredi olduğundan daha yüksek faizli bir kredi ise bu durum alehinize olabilir.  Bu durumda vade eğer uzarsa aylık taksit ödemeleriniz azalacağı için nakit akımı açısından fayda sağlayabilir.

Yeni kredi faiz oranını hesaplayın!

Kredinizin kalan miktarını yeni faiz oranı ile aylık ödemelerini mutlaka ye4niden hesaplayın. İnternet ortamında kredi hesaplama adına pek çok uygulama bulunmaktadır. Kalan kredi tutarınızı mutlaka iyice hesaplayın. Eğer internet ortamında yeterince içinize sinmeyen bir durumla karşılaşırsanız o zaman herhangi bir bankaya giderek faiz karşılaştırması mutlaka yapın.

Konut kredisi için nasıl bir yol izlenmeli?

Konut kredisinin yeniden yapılandırılması konusunda dikkat edilecek birkaç önemli husus vardır. Örneğin faiz oranı, toplam kredi tutarı, vadeler ve işlemler için ödenmesi gereken ücretler dikkate alınmalı kar ve zarar hesabı doğru bu noktada doğru hesaplanmalıdır. Eğer eski faiz oranı ile yeni faiz oranları arasında herhangi bir fark bulunmuyorsa, bu noktada yeni bir yapılandırmanın kazanç getiremeyeceği unutulmamalıdır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz.