GÜNCEL

Kredi çekmek istiyorum diyenler! En iyi Kredi burada!

Kredi çekmek istiyorum ama vermiyorlar!

Para her devirde ve her dönemde kuşkusuz insanların en büyük ihtiyaç kaynağı olmuştur. Eskiden altınlar, kıymetli ve değerli eşyalar bulunmaktaydı. Çark bunlarla dönüyordu. Gelişen ve değişen dünya koşullarında ise para ihtiyacı için bu kez modern anlamda bankalara taşındı. İnsanların bankalarla tanışması uzun sürmedi. İlk etaplarda devlet bankaları ile haşir neşir olan bireyler bankalardan kredi çekme konusunda pekte başarılı olamadı. Çünkü devlet bankaları sadece memura ve emekliye kredi imkânı sağlıyordu. Üstelik emekliye kredi vermek için bir de kefil istiyordu. Sonra yeni bir çağ açıldı. Ekonomi ve para piyasasında yeni, sıra dışı ve akıl almaz özellikleri ile özel bankalar türemeye başladı. Bankalardan kredi kullanmak özel bankaların hayatımıza girmesi ile kolaylaştı. Artık kefilsiz, hatta belgesiz krediler kullandırılmaya başladı. Günümüzde de dijital çağın gereksinimleri karşılaması ile artık birçok bankadan hiçbir prosedüre takılmadan kredi kullanılabiliyor. Bankalardan, çalışanlar kadar, emekli, öğrenci hatta çalışmayanlar bile kolayca kredi kullanabiliyor. Ancak son zamanlarda sıkça duyduğumuz cümlelerden bazıları şöyle; “Kredi çekmek istiyorum ama vermiyorlar!” ya da “Kredi notum düşük kredi çekmek istiyorum” “işsizim kredi çekmek istiyorum”. O halde kredi çekmek istiyorum diyenleri nasıl zorlu bir yol beklemiş olabilir ki? Bu noktada muhtemelen kredi ya da kredi kartı ödemelerinde bazı aksaklıklar olmuş olabilir. Bu yazımızda kredi çekmek istiyorum diyen herkes için en iyi bilgileri uzmanlarından derleyerek sizler için bir araya getirdik.

Kredi notum düşük kredi çekmek istiyorum! İşte çözüm!

Öncelikle kredi notu düşük bireyler için sevindirici bir haberimiz var. Kredi notunuzun düşük olması bankalardan kredi çekemeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Çoğu birey düşük kredi notu neden ile bankaların kapısını çalmaya çekinmektedir. Eğer kredi notunuz düşük ise son 2 yıldır hizmet vermeye başlayan kredi danışmanlık şirketlerine başvurunuzu yaparak kredi çekebilirsiniz. Kredi danışmanlık şirketleri tamamen yasal ve resmi belgelerle kredinizi alır. Yalnızca kullandığınız krediden çok düşük bir komisyon ücreti alır. Bu koşullarda kredi kullanmak istiyorsanız hemen başvurunuzu yaparak minimum 10 bin TL ile 50 bin TL arasında kredinizi kullanabilirsiniz. Kredi danışmanlık şirketleri sizin adınıza en uygun banka şubesine başvurusunu yapar. Krediniz onaylandığında bankadan kolayca çekebilirsiniz. Siz sadece başvuru sırasında danışmanlık hizmeti adı altında çok düşük bir ücret ödersiniz. Üstelik ücreti krediniz onaylandığı takdirde ödersiniz. Avrupa ve gelişmiş ülkelerde bireylerin ihtiyaç kredi başvurularını ve en uygun faiz oranlarını kredi danışmanlık şirketleri çözmektedir. Bu sistem ülkemizde henüz çok daha yeni ve Ankara – İstanbul’da bulunmaktadır. Önemli not: Her kredi danışmanlık şirketi yasal olmayabilir. Bu nedenle piyasada modern tefeci olarak lanse edilen sözde kurum ve kuruluşlardan uzak durulması gerekmektedir.

Kredi danışmanlık şirketleri çalışma disiplininde en önemli etken hangi bankanın ve hangi şubesinin aylık ne kadar kredi sağlayabildiğidir. Yani özetle daha önce sizin başvuru yaptığınız X bankasının Levent şubesinden ret cevabı gelirken, aynı X bankasının Kadıköy şubesinden size olumlu kredi yanıtı gelebilmektedir. Bu nedenle kredi danışmanlık şirketleri ilerleyen yıllarda da oldukça güzel imkânlar sağlayacağına benziyor.

Kredi çekmek istiyorum ama çekemiyorum!

Kredi çekmek isteyip de çekemeyenler için 2 önemli yol daha var. Birincisi kredi çekmek için öncelikle kredi durumunuzu iyi tanımlamanız gerekmektedir. Eğer kişi bankadan ya da aldığı kredi kartından mütevellit borcunu zamanında ödeyemediyse icralık olmadan bu borçları kapattıysa bu durumda sicili bozulmuş olur. Eğer birey bankadan aldığı kredi ve kredi karı ödemesini zamanında ödemeyip avukatlık hatta varlık şirketlerine kadar düşmüşse bu sefer bankaların kara listesine alınmış olur. Sicili bozuk olmakla kara listeye alınmak terimlerini bu şekilde özetleyebiliriz. Peki, her iki halde de kredi çekebilir misiniz? Bu soruya yanıtımız evet. Bankalardan yine kredi alabilirsiniz. Ancak aşağıdaki koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.

  • İlk olarak eğer geçmişe dönük kredi ya da kredi kartı borcunuz varsa öncelikle bu borçların kapanması gerekmektedir. Geçmişte bu borçları kapattıysanız merkez banaksına hiçbir bankaya borcunuzun bulunmadığına dair bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir.   
  • İkinci olarak eğer geçmişe dönük borçlarınız icralık, avukatlık ve varlık şirketlerine temlikle devredilmişse ve siz bu ödemeleri yaptıysanız o halde adınıza açılan tüm dava dosyalarının dosya masraflarını ve tahsil harçlarını yatırdıktan sonra merkez bankasına dilekçe ile tüm borçlarınızı ödediğinize dair bir dilekçe gönderin.
  • Adınıza açılmış davaların dosya bilgilerine ulaşmak ve hangi icra dairesinde olduğunu öğrenmek için e-devlet sistemini kullanabilir ya da vatandaş UYAP portalını kullanabilirsiniz. Her iki sistemi kullanmak için PTT şubelerinden size özel şifrenizi almanız gerekmektedir. E-devlet şifresi yalnızca PTT şubelerinden verilmektedir.

Yukarıdaki işlemleri hallettikten sonra bankaların gözünde temizlenmiş ve borçlardan arınmış bir sıfata bürünürsünüz. Elbette bankalar hemen size kredi kapılarını açmaz. Bu nedenle kredi kullanımınızı 2 türlü şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunlardan ilki mal varlıklarınız yani ipotekle kredi kullanmanız. Diğer ikinci seçenek ise çalışan herhangi bir kefille kredinizi kullanabilirsiniz. İster ipotekli ister kefille kredi kullanmış olun. Bu kredi tutarını vadesinde ödediğiniz her ay için banka kredi notunuz yükselecektir. Böylece bir sonraki kredi kullanımınızda hiç kimseye muhtaç olmadan tek bir SMS ile kolayca kullanabilirsiniz.  Bankalarla yeniden barışıp kredi kullanmanız için öncelikle bankadan kredi kartı almanız gerekmektedir. Kredi kartınızın ilk 6 ay kullanımından sonra gönül rahatlığı ile yeniden kredi çekebilirsiniz.

Kredinizi yeniden yapılandırın!

Bazı durumlarda kullanmış olduğunuz bir krediyi yapılandırma ihtiyacınız da olabilir. Bankalardan borç aldığınızda, ödemenin tamamının geri ödemesi genellikle aylar veya yıllar alır. Bu süre zarfında, kredi koşulları önemli ölçüde değişebilir. Bir borçlu olarak, borçlanma sonrası piyasada kredi koşullarının nasıl geliştiğini takip etmelisiniz. Kredilerdeki faiz oranlarının özellikle uygun olduğunu düşünüyorsanız, yeniden planlamayı düşünerek paradan tasarruf edebilirsiniz. Borç yeniden yapılandırmasında, bir kişi daha pahalı oranlarda ödünç alınan mevcut bir krediyi ödemek için borç alır. Ek olarak, yeniden planlama birkaç krediyi bir araya getirebilir. Böylece borcun yeniden yapılandırılması için birden fazla kredi belirtebilirsiniz. Kural olarak, mevcut kredi dışındaki bir bankada borç geri ödeme kredisi alınır. Bununla birlikte, aynı bankadan borç yeniden yapılandırma kredisi de alınabilir. Borcun yeniden yapılandırılmasının amacı, yeni borcunuzu tamamladıktan sonra öncekinden daha düşük bir mali yükünüz olduğudur. Biraz daha düşük bir faiz oranı bile paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Birden çok kredinizin olması durumunda kredi yapılandırması ya da borçları tek bir çatı altında birleştirme fikrinizde olabilir. Böyle bir durumda birden fazla krediyi kredi geri ödemesinin bir parçası olarak birleştirirseniz, bu size finansmanınıza daha iyi bir genel bakış sunar. Çeşitli aylık taksit ve vade tarihleri ​​yerine, borç yeniden yapılandırma işleminden sonra yalnızca tek bir taksit ödemeniz gerekir.

Kredilerinizi birleştirirseniz, yeni bir kredi sözleşmesi kurulur. Bu size çerçeve koşullarını yeniden tanımlama fırsatı verir. Bu, finansman süresini kısaltır ve dolayısıyla borç yükü çok daha hızlıdır.

Yeniden yapılanma, yeniden yapılanma kredisinin, değiştirilecek olan mevcut borçtan daha düşük faiz oranlarına sahip olması durumunda faydalı olacaktır. Buna göre, kredinizi yeniden planlarken, kredi faizi şeklinde tasarruf edebilirsiniz. Olumlu bir yeniden planlamayı tercih ederseniz, tüm mali durumunuz olumlu yönde değişebilir. Yeniden planlamak, gelecekteki krediniz için çerçeveyi yeniden tanımlamanıza ve durumunuza göre ayarlamanıza olanak sağlar. Örneğin, banka ile daha uzun bir süre düzenleyebilirsiniz. Bu, aylık taksitlerin daha düşük olması avantajına sahiptir. Borç verme piyasasındaki mevcut kredilerde olduğundan daha düşük maliyetler içeren teklifler varsa, kredinin yeniden hesaplanması her zaman faydalı olacaktır.

Kara listede olup da kredi çekmeyenler ya da sicili bozuk kredi notu düşük olanlar için sormak istediğiniz soruları yorum bölümümüzde bizimle paylaşın uzmanlarımız cevap versin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!