GÜNCEL

Kredi alamıyorum! İşte kredi alma yöntemleri!

Kredi alamıyorum diyenler için yöntemler 2019

Banka kredisi her derde deva, ancak yanlış kullanımı sonucunda bir daha kredi alma durumu imkansız hale gelebiliyor. Banka kredisi ya da kredi kartı alıp da sonradan ödeyemeyen her bireyin hayat hikayesi farklıdır. Sonuçta hiçbir birey bankalar tarafından kara listede olmak istemez ve sicili bozuk olmak istemez. İşte kredi alamıyorum diyen bireylerin büyük bir çoğunluğu da daha önce bankalardan kredi ve kredi kartı kullanıp zamanında geri ödeyemeyenlerden oluşmaktadır. Kredi ya da kredi kartı alamamak bir son değildir. Ömür boyu bu imkanlardan mahrum kalmazsınız. Ancak belirli şartları ve kuralları vardır. Dilerseniz öncelikle durumunuzu analiz edecek konular üzerinden gidelim. Çoğunlukla banka ve kredi ürünleri konusunda deneyimi olan bireylerin henüz tanımlayamadığı bazı kavramlar mevcuttur. Bunlardan ilki “kara liste” ile “sicil bozukluğu” kavramlarının doğru tanımlanmasıdır. Gelin bu kavramları öncelikle doğru tanımlayalım. Kara liste bankalardan kredi ya da kredi kartı ürünü alıp bu borcu zamanında ödemeyen kişilerin merkez bankası tarafından olumsuz olarak kayıt altına alınması durumudur. Sicil bozukluğu ise kişilerin bankalardan kullandıkları kredi ya da kredi kartı borçlarını aksatarak ödeyen kişiler olarak tanımlanmaktadır. Kara listede olan bireylerin bir çoğu halen bankalara borcu olan kişilerdir. Bu kişiler hiçbir koşulda bankalardan kredi ya da kredi kartı kullanamazlar. Kara listede olup borcunu tüm bankalara ödeyen kişiler de kredi ya da kredi kartı almaları ilk etapta zordur. Ancak birkaç yöntemler bu statüye sahip olan kişiler kısa bir süre sonra bankalardan hem kredi kartı hem de kredi kullanabilmektedir. Bu durum her ne kadar bankalar denetleme kurumu tarafından 5 yıl olarak düzenlenmiş olsa da bankalarda açılan yeni aktif hesaplar para giriş ve çıkışları fatura ödemeleri ve birikim hesapları kısa sürede kredi notuna etki ederek bireylere olumlu yansımaktadır. Söz konusu sicili bozuk bireyler ise yalnızca ödemelerini belli bir rutine getirmeleri halinde 1 yıl gibi kısa bir sürede kolayca sicillerini temizleyebilmektedir. O halde kredi alamıyorum diyen kişileri 2 farklı grupta ele alarak kredi alamama durumu konusunda bazı kavramları açıklığa kavuşturmaya çalıştık.  Bu 2 kavram dışında kredi alamıyorum diyen farklı bir grup daha mevcuttur. Bu grup ise bu güne kadar bankalarda hesabı olmayan, kredi kartı bulunmayan kişilerdir. Genel olarak toparlayacak olursak bankalardan kredi alamıyorum diyenler için 3 durumdan bahsedilir. Kara listede olması, sicilinin bozuk olması, bankalardan bu güne kadar herhangi bir ürün talebinde bulunmayan bireylerin olması. Bu noktadan yeniden nasıl kredi alabilirim? Kara listeden nasıl kurtulurum diyorsanız gelin bu konuda sizlere rehber olmaya çalışalım.

Yeniden nasıl kredi alabilirim? Kara listeden nasıl kurtulurum?

Yeniden kredi alabilmek için öncelikle hayatımızda yeni bir sayfa açmamız gerektiği konusunda hem fikir olmamız gerekmektedir. Yeniden kredi ve kredi kartı almak için aşağıdaki yöntemleri kullanmamız gerekmektedir.

 • Adımıza kredi ya da kredi kartı borcu varsa bu konuda ilgili hukuk bürosu ya da krediniz varlık şirketlerine devredilmiş olabilir bu kurumlarla iletişime geçerek makul taksitlerle bu borçları bir an önce ödemeniz. Borçlarınızı ödemeden bankalardan yeniden kredi almanız imkansızdır.
 • Borçlarınızı yukarıdaki yöntem ve yollarla daha önce ödediniz mi? O halde kullandığınız kredi ve kredi kartı borçlarından kalan tahsil harçlarının olup olmadığını kontrol ederek açık olan dosyalarınızın ücretini icra dairelerine yatırarak ne var ne yoksa temizleyin. Adınıza açık icra dosyası bilgisi için e-devlet ve vatandaş uyap portalı üzerinden işlem gerçekleştirebilir ve adınıza açık ve kapalı dosyaların tümüne bakabilirsiniz.
 • Eğer daha önce çeşitli bankalarda pasif ya da aktif kullanmadığınız banka hesaplarınız varsa hepsini bizzat banka şubesine giderek kapatma işlemini gerçekleştiriyoruz.
 • Bankalarda tüm adres ve telefon bilgilerimizi yeniden güncelliyoruz. Eğer çalışıyorsanız maaş aldığınız bankadan yeni bir birikim hesabı açın. Tutarı önemli değil. Yeter ki hesabınızda her zaman bir miktar para bulunsun.
 • Kira, fatura, taksitleriniz, kısaca tüm harcamalarınızı banka üzerinden gerçekleştirin. Böylece banka veri tabanında daha sık işlemle bankanın gözüne girmeye başlarsınız.
 • Sicili bozuk ve kara listede olanlar için. Sakın bankaların kredi kapılarını zorlamayın. Kredi kartı almak kredi almaktan daha kolaydır. Bu nedenle önce kredi kartı lamaya özen gösterin.
 • SMS, online başvuru, televizyon ekranlarında izlediğiniz banka reklamlarının gazına gelerek sık sık kredi ve kredi başvurusunda bulunmaktan kaçının. Olumsuz değerlendirilen her başvuru kredi notunuza etki eder.
 • Kredi otunuzun yükselmesi için düzenli ödemelerinizi bankalar aracılığı ile sağlayın. Otomatik ödeme talimatları verin.
 • Belgelenebilir gelirinizi banka şubeleri ile yazılı olarak paylaşın.  
 • Sigortalı olduğunuzdan emin olun. Bankalar en az 3 ila 6 ay arasında sigorta girişi görmek ister.
 • Kredi alabilmek için bir yaş sınırı olduğunu unutmayın.  18 yaş ile 65 yaş arasında olan bireyler kredi ve kredi kartı kullanabilir.
 • Kredi alamıyorsanız bu krediyi size kefil olabilecek birisinden talep edin. Kefille kredi alıp kredinizi zamanında ödemeniz durumunda bir daha ki kredi talebiniz için kefile ihtiyacınız olmayacaktır.

Kredi notunuz nasıl yükselir?

Kredi notunuzun yükselmesi için düzenli ödeme ilk esastır.  Kredi notu rakamları ise bankacılık veri tabanında belli rakamlarla sembolize edilmiştir. Böylece; “699 Yüksek Riskli, 700-1099 Orta Riskli, 1100-1499 Düşük Riskli, 1500-1699 İyi Yüksek, 1700-1900 Çok İyi” şeklindedir.

Bankalar tarafından kredi notu olmayan ya da kredi puanı düşenler için uygulama ise şu şekildedir; Bankalar yeni kredi kartı verdikleri bireylerin kredi kartı ödemelerinde düzen ister ve bu düzeni 90 gün yani 3 ay boyunca mercek altına alır. Kredi kartı ödemelerini 90 gün boyunca düzenli olması halinde kredi notu yaklaşık olarak 1145 civarında olmaktadır. Böylece düşük riskli grupta yer alarak düzeli ödemelerinizi yaptıkça banka kredi notunuzda yükselmiş olur.

Faturalı hatta kredi, kredi çıkartılır, senetle kredi, kuyumcu kredisi nedir?

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında çeşitli kredi olanakları da mevcuttur. Ancak bu sistemlerin güvenirliliğine bakmak gerekmektedir. Öncelikle kısaca değinecek olursak faturalı hatlara kredi faturalı hattınız üzerinden pahalı cep telefonu ücreti faturanıza yansıtılarak alınan sözde kredi işlemidir. Yani örnek verecek olursak 5 bin liralık bir cep telefonunu faturanız üzerinden alarak telefonu satıp nakite çevirermek için yapılan işlem diyebiliriz.  Bu kişi ve kurumlar faturalı hatlardan aldıkları cihazlar üzerinden sizden komisyon alır. Böylece 5 bin liralık telefon için komisyon ödemiş olursunuz. Üstelik 5 bin liralık telefonu satmak istediğinizde bu tutar 4 bin liraya kadar düşmektedir. Bu nedenle faturalı hat üzerinden kredi işlemleri konusunda her kuruma güvenmemek gerekmektedir. Bir diğer yöntem ise mobil ödeme. Mobil ödeme günümüzde bin TL ile 3 bin TL arasındadır. Kişi ve kurumlar faturanız üzerinden ürün satın alıp ürünün parasını size öder sizde bu parayı operatörünüze ödemek durumunda kalırsınız. Kredi çıkartılır diyen kurumlar ise son yıllarda oldukça revaçtadır. Tamamen kurumsal olan bu şirketler adınıza kredi çıkartabilmektedirler. Yasal süreçlerle kredinizi alırsınız ancak %15 civarında komisyon ödersiniz. Senetle para, kuyumcudan senetle kredi gibi durumlarda çok çok dikkatli olunması gerekmektedir. Aksi halde evinizi, arabanızı tüm sevdiklerinizi bu uğurda kaybedebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen hala kredi ihtiyacınız varsa o halde en güvenilir yollardan birisi de KOSGEB hibe kredisi’dir. Peki, KOSGEB hibe kredisi nasıl alınır?

KOSGEB hibe kredisi nasıl alınır?

Herhangi bir neden dolayı kredi almakta güçlük çekiyorsanız o halde KOSGEB hibe kredisine başvuru yaparak tüm borçlarınızı ödeyebilir ve tamamen kurtulabilirsiniz. KOSGEB kredisi için bireylerin bizzat başvuru yapmaları şarttır. Başvuruları kabul edilen bireyler kısa bir eğitimin ardından 2019 itibari ile 70 bin TL’ye kadar kredi almaları mümkündür.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: Content is protected !!