GÜNCEL

Kara listede olana kredi fırsatı!

Kara listede olana kredi 2019

Banka ürünleri olan kredi kartı ve kredi ödemelerini yapamayan bireylerin yasal takibe düşen borçları nedeni ile merkez bankası tarafından alındıkları listenin adı kara liste. Merkez bankası verileri ve yasalarına göre kara listeye giren bir birey tüm banka borçlarını, tahsil harçları dahil icra dairesine ödedikten sonra en az 5 yıl açığa alınmaktadır. Böylece bireyler 5 yıl boyunca bankacılık alanından bir nevi men edilmektedirler. Peki, böyle bir durumla karşılaşan bireyler kara listede oldukları halde bankalardan kredi kullanabilirler mi? Bu sorunun yanıtına geçmeden önce kara listede olup borçlarını ödemeyen bireyler de yeniden kredi kullanabiliyorlar mı bu soruların yanıtlarını hep birlikte vereceğiz. Öncelikle bazı internet siteleri tuzaklarla ve yasal olmayan yalan haberlerle doludur. Bu nedenle her gördüğünüz içeriğin sağlamasını mutlaka yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Hangi banka kara listede olana kredi veriyor?

Bankalar kara listede olan kredi vermez. Bu durum yalnızca belirli koşullarda gerçekleşebilir. Bu koşulların başında da ipotek gelmektedir. Eğer bir mal varlığınız yoksa bankalar size hiçbir koşulda kredi vermez. Bu nedenle kara listede olan bireylerin kredi kullanmadan önce tüm borçlarını ödemeleri gerekmekte olup, ardından bankalarla düzenli çalışarak ilk etapta kredi kartı başvurusu yapmaları gerekmektedir. Kredi kartı olmayan ve düzenli kredi kartı ödemesi yapmayan hiçbir birey kolay kolay banka kredisi kullanamaz.

Kara listede değilim ancak kredi çıkmıyor?

Kara listede olmayan ve düzensiz ödemelerle kredi notunu düşüren bireylerin en çok rahatsız oldukları konulardan biri de kara listede olmadıkları halde bankaların kapıları yüzlerine kapamalarıdır. Bu durumda olan bireylere aslında sevindirici bir haberimiz var. Bugün artık tüm Avrupa’da vatandaşlar bankaların peşinden koşmuyor. Banka temsilcileri ve bankalarla ortak çalışan danışmanlık şirketleri vatandaşların peşinden koşmaktadır. Yani biraz daha açıklığa kavuşturacak olursak, tamamen yasal danışmanlık şirketlerine başvuru yaparak, kredi notunuz düşük olsa bile %80 oranında kredi kullanabilirisiniz. Burada tek handikap danışmanlık şirketinin aldığı komisyon ücretidir. Ancak acil para ihtiyacında bu komisyon görmezden gelinebiliyor.

Nasıl kredi kullanabilirim? Sistem nasıl işliyor?

Öncelikle özel danışmanlık şirketleri tamamen yasal firmalardır. Ancak merdiven altı şirketlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Kredi notunuz düşük olabilir. Ödemeleri zamanında yapmamış olabilirsiniz. Tüm bu bilgiler ışığında özel danışmanlık şirketleri size istediğiniz tutarda kredi olanağı sağlayabilmektedir. Sistem nasıl mı işliyor? Özel danışmanlık şirketine başvuru yaptığınızda yalnızca kişisel bilgilerinizi verirsiniz. Bunun için sadece T.C. Kimlik numaranız yeterli olmaktadır. Özel danışmanlık şirketleri bulunduğunuz şehirde tüm banka ve şubeleri ile kontak kurar. Çünkü bankaların aylık kredi hedefleri olduğu unutulmamalıdır. Örnek verecek olursak İstanbul Küçükçekmece’de şubesi bulunan Beyaz Bankası’na kredi başvurusu yaptınız. Ancak olumsuz değerlendirildi. Bunun temel nedeni Küçükçekmece Beyaz Bankası’nın aylık kredi hedefini tutturmuş olmasıdır. Aynı şekilde İstanbul Bakırköy Beyaz Bankası şubesine kredi başvurusu yaptığınızda Bakırköy şubesi aylık kredi hedefini gerçekleştiremediği için sizi kaybetmek istemez ve kredinizi onaylar. Ancak bu durumu hiç kimse yapmaz. Genellikle her birey ilk banka kredisi ret cevabından sonra bir daha kredi başvurusunda bulunmaz. İşte özel danışmanlık şirketleri hangi şubelerin kredi verebileceğini iyi bilmektedirler. Böylece kısa bir analiz yaparak kredi kullanabileceğiniz banka şubesi tespit edilerek kredi kullanmanızı kolaylaştıran adımlar atılmış olur.

Özel danışmanlık şirketine ne kadar komisyon öderim?

Özel danışmanlık şirketlerine kredi başvurusu ücretsizdir. Danışmanlık şirketi krediniz onaylanma sürecindeyken size komisyon ücretini belirler. Bu Komisyon genellikle kredi tutarınız % 7’si kadardır. Aşağıda örnek tablo üzerinden gidilecek olursa özel danışmanlık şirketi istediğiniz tutar olan 20 bin TL’yi Beyaz Bank Beylikdüzü şubesinden onayladı. Özel danışmanlık şirketi, onaylanan kredinizi kendi hesabınıza Beyaz Bank’ın Beylikdüzü şubesine yaptırılması konusunda işlemler gerçekleştirir. Parayı bankadan çekmeye gittiğinizde 20 bin TL tutarlık kredinizden %7’sini şirkete komisyon olarak vermiş olursunuz. Hepsi bu kadar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: Content is protected !!