SAĞLIK

Hacamat Zararları

Hacamat zararları var mı? Yüz binlerce yıllık bir gelenekten günümüze kadar uzanan ve günümüzde alternatif tıp diğer bir adı ile modern tıp olarak nitelendirilen hacamat sanıldığı gibi zararlı mı? Faydası klinik deneylerle ispatlanmış ve kanıtlanmış olan hacamat hakkında uzman görüşleri araştırma yazımızın detayında. Hacamat zararları nelerdir? Hacamat zararlı mı? Hacamat kupası, hacamat noktaları, hacamat takvimi kısaca hacamat hakkında merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Hacamat, bardakların vakum yoluyla vücudunuzdaki belirli noktalara uygulanmasını içerir. Bardaklar konumlandırıldıktan sonra, önceden yapılan küçük deri kesilerinden bardaklara kan çekilir. Hacamat’ın amacı, vücudunuzun etrafındaki belirli noktalardan durgun veya tıkanmış kanı çıkarmaktır. Kupa her şeyden önce bir kan verme süreci olduğundan, bu tedavi yöntemi kan vermenin tüm tıbbi faydaları ile birlikte sağlanır. Tüm immünolojik kronik hastalıklara karşı tedavi edici özelliği olan kupa terapisi, profilaktik amaçlı uygulanmaktadır. Kupa terapisi bir tür cerrahi müdahaledir. Kupa terapisinin nasıl ve kime uygulanacağı diğer tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi doktor tarafından belirlenir. Doktor veya doktor kontrolündeki bir sağlık personeli tarafından uygulanmalıdır.

Hacamat noktaları?

Bilindiği üzere hacamat, cam veya plastik bir kap kullanılarak vücuttan deri yoluyla kan ve doku sıvısının çekildiği bir tedavidir. Kan ve lenf oluşumunun neden olduğu vücuttaki rahatsızlığı gidermek için kullanılan yaygın bir tedavidir. Hacamat ayrıca vücudun ağrılı bölgelerindeki mikro sirkülasyondaki kan ve lenf akışını iyileştirir. Doku, besinler ve oksijen ile daha iyi beslenir, bunun bir sonucu olarak kas gerginliği ve ödemin yanı sıra yapıştırılmış fasya salınır ve hasta belirgin bir rahatlama ve ağrıda azalma hisseder. Hacamat kürek kemikleri arasında, sırtta, başın arkasında ve vücudun ağrılı her yerinde ve rahatsızlık veren organların yakınında gerçekleşir.

Hacamat nasıl yapılır?

Hacamat kısaca cilt altında biriken toksik kanın vakumlanarak vücutta hastalıklara neden olması işlemidir. Hacamat, sünnet olarak ilan edilen Peygamber Efendimiz tarafından şiddetle tavsiye edilen ve aynı zamanda uygulanan çok önemli bir tedavi yöntemidir. Deri altında biriken kan koyu renkli jöleye benzer bir formdadır ve artık kan özelliğini korumaz; bu nedenle bağışıklık sistemimizi olumsuz etkilemesinin yanı sıra sayısız hastalığa neden olur. Ağrı yapmadan, yatak istirahatı gerektirmeden veya iş gücü kaybına yol açmadan uygulanan bir tedavi yöntemi olan hacamat, hastalıklardan korunmanın ve sağlıklı yaşamanın en kolay yoludur.

Arapçada “Hacamat”, “emmek” ve “normalleştirmek” anlamına gelir. Hacamat uygun periyotlarda ve düzenli aralıklarla uygun şekilde yapılırsa ilaçların ve genetiği değiştirilmiş besinlerin vücutta bıraktığı ağır metaller, toksinler, serbest radikaller ve kalıntılar emilerek vücudumuz normal formuna geri döner.

Hacamat İslam ülkelerinde çok yaygın olmasının yanı sıra, tüm dünyada uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kupa terapisi , dünya çapında 3000 yıldan fazla süredir uygulanan geleneksel bir terapidir . Hacamat başları yardımıyla vücudun çeşitli bölgelerine negatif basınç uygulanarak vücuttaki  kan dolaşımını uyarır. Hacamat, Orta Doğu, Çin ve Avrupa’nın birçok yerinde kullanılan eski bir kan alma tekniğidir.  Hacamat, migren ve saman nezlesi gibi çok çeşitli koşulları tedavi etmek için kullanılır. Terapistler, hastalara prosedürü önerenlerin kalifiye olmadığı konusunda uyarıyorlar. Bu da hastaların sağlığını riske atıyor.

Hacamat geleneksel olarak birçok kişi tarafından çok çeşitli koşulların yönetiminde kullanılmıştır. Hipertansiyon gibi kan hastalıkları, romatizmal hastalıklar, boyun ve sırt ağrısı, baş ağrısı ve migren gibi fiziksel durumlar ve depresyon gibi ruh sağlığı durumlarda yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Hacamat yapacak bireylerin özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalı, mümkünse ağrı kesici de kullanılmamalıdır. İşlem sonrasında ve öncesinde bol içmek vücuda faydalıdır.

Hacamat takvimi?

Hacamat herhangi bir rahatsızlık için değil detoks ve profilaksi amacıyla yapılacaksa, faydalarını artırmak için tavsiye edilen ve Sünnet sayılan mevsim, ay ve haftanın günlerine uyulması önemlidir. Hicri takvim aylarının 14. ve 28. günleri arasında tek numaralı olanlarda (15, 17, 19, 21, 23, 25 …) ilkbahar ve sonbaharda hacamat yapılması daha uygundur. Ancak herhangi bir rahatsızlık durumunda tedavi amaçlı yapılacaksa, mevsim veya ayın günlerine bakılmaksızın mümkün olan en kısa sürede uygulanmalıdır. Böyle bir durumda sadece haftanın günlerini dikkate alıyoruz. İlkbahar ve sonbaharda olmak üzere haftada iki kez hacamat yapılması önerilir.

Hacamat için kim uygun değildir?

 • 10 yaşın altındaki çocuklar
 • 70 yaşın üzerindeki yetişkinler
 • Aspirin, Rivaroxaban (Xarelto), Dabigatran (Pradaxa), Apixaban (Eliquis), Heparin (çeşitli), Warfarin (Coumadin) gibi kan inceltici veya Anti-Pıhtılaşma ilaçları kullanan kişiler
 • Hamile kadınlar ve kadınlar Emzirme (besleme kesildikten sonraki 6 ay boyunca)
 • Ameliyat sonrasında yeni yeni iyileşen bireyler
 • Kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden muzdarip insanlar (Anemi)
 • Kanser, Diyabet, Kalp krizi ve Astım krizi geçmişi olan kişiler.

Hacamatın faydaları nelerdir?

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuda direnç sağlayarak hastalıklardan korur.
 • Kanda biriken ağır metallerin ve toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar.
 • Ayrıca kan üreten organları uyararak kan dolaşımını ve metabolizmayı düzenler.
 • Ağrı tedavisinde ve ödemin giderilmesinde etkilidir.
 • Migren, omurga ve boyun fıtığı, eklem ağrısı, karaciğer problemleri, kalp hastalıkları, psikolojik bozukluklar, unutkanlık, göz problemleri, kronik yorgunluk, yüksek tansiyon gibi tüm immünolojik kronik hastalıkların tedavisinde başarıyla uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu