SAĞLIK

Check up fiyatları 2022

Check up fiyatları ne kadar, nasıl yapılır, hangi bölümde yapılır, içinde neler var? Check up nedir, ne demek, paketleri neler? Check up kampanya ücretleri var mı? Devlet hastanesi çekap yapıyor mu? Tüm soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.

Check up nedir? Check up ne demek?

Check up tanım olarak bireylerin baştan aşağı içinde tahlil ve tetkiklerin yanı sıra görüntüleme hizmetlerinin de yer aldığı ayrıntılı sağlık muayenesidir. Check up cinsiyet gözetmeksizin bireyin sağlık öyküsüne ilişkin geçmişte yer alan bulguların fiziksel muayene ve testlerle belirlenmesi işlemi olarak da adlandırılabilir. Check up herhangi bir sağlık problemi bulunmayan bireylere yapıldığı gibi, kronik rahatsızlığı bulunan bireylere de yapılmaktadır. Böylece bireyin sağlık kontrolü açısından gerekli önlem ve tedbirlerin alınması, risk faktörlerinin minimuma indirilmesi, bulgu ve belirtileri olmayan hastalıkların tespiti amaçlanır.  Eğer birylerde risk taşıyan hastalıklar varsa, aileden gelen gentik hastalıklar bulunuyorsa yaşam kalitesini iyileştirmek adına müdahalelerde bulunulur. Check up sağlık kontolleri dönemsel taramalardır. Her birey en az 3 yılda bir Check up taraması yapması uzmanlar tarafından önerilmektedir.  Ayrca Check up yalnızca yetişkinler için değil çocuklar içinde yapılan bir taramadır.

Check-Up, sağlığınızı korumak ve hastalıkları önlemek için etkili bir yöntemdir. Modern tıbbın temel amacı, gerekli önlemleri alarak hastalıkların oluşmasını önlemektir. Hastalıkları ortaya çıkmadan önce teşhis etmek ve uygun önlemler alarak tamamen önleyebilmek veya azaltabilmek için günümüzde hastanelerde tarama yöntemleri kullanılmaktadır. Tedavi yöntemlerinde geçmişe kıyasla devrim niteliğinde ilerlemeler kaydedilmesine rağmen, erken teşhisin tedavinin başarı oranını büyük ölçüde artırdığı tüm dünyada kabul edilen bir gerçektir. Özellikle kendinizi iyi ve sağlıklı hissettiğinizde rutin sağlık kontrolü için hastaneye gitmenin gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, hiçbir belirti göstermeyen bir sağlık tehlikesiyle karşılaştığınız bir senaryo olabilir. Faktörler, sağlıksız günlük alışkanlıklardan kalıtsal diyabet, yüksek tansiyon vb. gibi ailesel yatkınlığa kadar değişebilir. Burada genel sağlık taraması, hastalıkların erken teşhisinde önemli bir rol oynar, böylece zamanında tedavi verilebilir. Sağlık sorunlarının erken tespiti tedaviye etkin bir şekilde devam edilmesine yardımcı olur.

Hayatımız boyunca, çevresel ve genetik faktörler nedeniyle sağlığımız zaman zaman risk altında olabilir. Check-up (genel sağlık taraması) ile hastalıklar erken evrelerde tespit edilerek kontrol altına alınabilir. Genel sağlık taramasının amacı, hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri almak veya önceden var olan hastalığı olabildiğince erken tespit ederek kişinin sağlık bütünlüğünün korunmasını sağlamaktır. Özellikle 40 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişilerin düzenli olarak genel sağlık taramasından geçmesi önemlidir. Check-up yaptırmak koroner arter hastalığı, kanser, kalp-damar hastalıkları, menopoz semptomları ve osteoporoz gibi birçok hastalığın erken teşhisini sağlar. Ayrıca hipertansiyon ve diyabet gibi beyin, kalp ve böbrek gibi hayati organlara zarar veren ve hastada hiçbir belirti vermeden sinsice ilerleyebilen hastalıkların erken teşhisinde düzenli sağlık taraması büyük önem taşıyor. Peki, Check up nasıl yapılır ve hangi aşamalardan geçilir?

Check up nasıl yapılır? Check up hangi bölümde yapılır?

Check up yaptırmak isteyen bireylerin öncelikle yaşadığı yerleşkeden özel hastanelerden randevu almaları gerekmektedir. Çünkü Check up yalnızca özel hastanelerde yapılmaktadır. Check up yaptırmak isteyen bireyler ilk adım olarak özel hastaneden randevu almaları gerekir. Her özel hastanenin kendi bünyesinde oluşturdukları Check up paketleri mevcuttur. Bu nedenle Check up fiyatları özel hastanelerin oluşturdukları fiyatlar çerçevesinde şekillenmektedir. Bir Check up paketi içinde kapsamlı olarak bölüm doktor muayeneleri ile birlikte, tahlil, tetkik, laboratuvar testleri ve görüntüleme hizmetlerinin yer alması gerekmektedir.  Check up yaptıracak kişilerin bu paket bilgilerine hakim olması gerekmektedir. Check up hangi bölümde yapılır? Sorusuna ilişkin olarak her doktor değerlendirilmesi ayrıdır. Yani tek bir doktor ve bölümde Check up yapılmaz.

Check up başvuru içeriğiniz ve doktor kontrolleriniz, ilgili muayene ve tetkiklerin belirlenmesi özel check up asistanı tarafından hazırlanır. Her sağlık kuruluşu için farklı içerikte check-up paketleri oluşturulmakta, ayrıca hastanın yaşı, tipi ve hastalığına göre de check-up paketleri oluşturulmaktadır. Genel olarak check-up paketleri, tam kan sayımı, kan ve kan şekeri ölçümleri, bir uzman tarafından fizik muayene, kalp ve akciğer röntgenleri, kadınlarda hormon testleri, idrar tahlili gibi testleri içermelidir. Bu incelemeler birbiri ardına dosyalanarak sorumlu uzmana rapor halinde sunulur.

Standart check up taramalarında; hematolojik muayene, Romatolojik ve bulaşıcı hastalıkların incelenmesi, diyabet muayenesi, Kalp hastalığı risk değerlendirmesi, Karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, Bulaşıcı hastalıklar için muayene, İdrar analizi, Radyolojik incelemeler ve Vitaminmangel testi genellikle yapılmaktadır.

Check up nelere bakar?

Kapsamlı bir Check up taramasında bölüm doktorlarına bakacak olursak, satın alınan Check up paketinde şu bölümlerin yer alması gerekmektedir.

Bunlar; Göz Hastalıkları, Ortopedi, Üroloji, Kulak Burun Boğaz, Dahliye İç Hastalıkları, Ağız Ve Diş Hastalıkları, Diyetisyen, Kadın ve Doğum Hastalıkları, Genel Cerrahi, Nöroloji, Göğüs Cerrahisi, Çocuk Hastalıkları, Cildiye, Beyin ve sinir cerrahisi, Kardiyoloji, Fizik Tedavi ve Psikiyatr bölümleridir.

Ayrıca Check up taramasında yer alması gereken tahlil, tetkik ve görüntüleme hizmetleri ise şu kalemlerden oluşmaktadır. Kısaca bu işlemlere de bakacak olursak; kan lipid ve kolesterol testleri, alerji testi, solunum fonksiyon testleri, enfeksiyon hastalıkları, vitamin ve mineral testleri, kanser taraması, kalp ve damar tetkikleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, kan şekeri testi, akciğer görüntülemesi, endoskopi, tam kan sayımı, kadınlarda meme kanseri ve rahim ağzı kanseri testleri. İdrar tahlili ve dışkı testleri, röntgen, ultrasonografi, EKG (Elektrokardiyogram), hormon testleri, erkeklerde de prostat kanseri testleri yer alır.

Herhangi bir semptom olmasa bile her kişi düzenli aralıklarla genel sağlık taramasından geçmelidir. Genel sağlık taraması veya muayenesi, tıbbi geçmişi, aile geçmişini, önceki hastalıkları ve yaşa ve cinsiyete bağlı riskleri gözden geçirerek başlar. Genel sağlığın daha detaylı bir resmi için kan ve idrar testleri ile ultrason ve röntgen gibi görüntüleme testleri istenir. Ayrıca o ana kadar elde edilen sonuçlar ışığında ek tetkikler istenebilir.

Check up yaptırmada önce nelere dikkat edilir?

Bireyler Check up yaptırma kararı adlıklarında öncelikle oruç açlığı ya da gece 12’den sonra yeme ve içmeyi bırakmalı ve aç karnına hastaneye gitmeleri gerekmektedir. 24 saat içinde alkol alınmaması ve kronik hastalarda bazı ilaçların önceden kesilmesi gerekmektedir. Bu konular doktorlar tarafından önceden bireylere tebliğ edilmektedir. Ayrıca batın ultrasonu varsa bireyin işlemler başladıktan sonra bol su içmesi ve mesanesini doldurması gerekmektedir.

Check up başta diyabet, kan basıncı, hormon seviyeleri vb. için özel muayenelerin yanı sıra tüm test seçenekleriyle baştan ayağa muayene sağlar. İyi planlanmış bir check-up ile kardiyovasküler riskleriniz, diyabet, anemi, karaciğer, idrar yolları, tiroid, bağışıklık sistemi fonksiyonu, kolesterol seviyeleri, tümör tespiti, aile riski gibi dejeneratif hastalıklarınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

  • Check up randevusu alırken düzenli olarak kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi veriniz.
  • Kontrole gelmeden önce 12 saat aç olmalısınız. Kahvaltı ya da atıştırmalık yemeyin ve su da içmeyin.
  • Muayeneden en az 3 gün önce alkol almayınız. Herhangi bir vitamin, demir veya mineral takviyesi kullanmamalısınız, kullandıysanız lütfen belirtiniz.
  • Kadınlarda adet görme kontrol için uygun değildir. Hamileyseniz veya bu konuda herhangi bir şüpheniz varsa, işleme başlamadan önce doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.
  • Fiziksel aktivite gerektiren testler için rahat ayakkabılar ve giysiler getirin.

Check-up randevunuza gelmeden önce yaklaşık 8 saat yemek yememelisiniz. Su tüketmek sorun değil ancak sigara, kafeinli içecekler ve şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Taramadan önceki gece hafif yemek yenmesi ve alkol tüketilmemesi önerilir. Doktorunuza düzenli kullandığınız ilaçları ve varsa hamileliğinizi anlatmalısınız. Kadınların adet döneminde Check Up Taraması yaptırmaları önerilmez.

Check up yaptırmak ne kadar sürer?

Check up için en az bir gününüzü ayırmanız gerekmektedir. Bazı özel hastanelerde sabah başlayan işlemler öğleden sonra doktor muayeneleri ile son bulmaktadır.

Devlet hastanesi çekap yapıyor mu?

Devlet hastanelerinde checkup yaptırılır mı? Aslında Check up tanı amaçı yapılmaktadır. Son 5 yıl öncesine kadar devlet hastanesi çekap yapmıyordu. Ancak son düzenelemelerle bu durum mümkün olabilmektedir. Fakat henüz tam kapsamlı Check up devlet hastanelerinde yapılmamaktadır.

Check up kampanya ücretleri var mı?

Evet. Check up kampanyalı olarak bir çok hastane tarafından sunulmaktadır. İnternet aramalarında onlarca reklam ve kampanya bulmanız mümkündür.

Check up hangi yaşlarda yapılır?

Check up çocukluk dönemlerden itibaren yapılabilir. 20 yaş, 30 ve 40 yaşları için 2 yılda bir, 40 yaş üstü için yılda bir kez Check up yapılması önerilmektedir.

Check up fiyatları ne kadar?

Check up fiyatları her hastane bünyesinde oluşturulan Check up paketlerine göre farklılık göstermektedir. Ayrıca sağlık sektöründe fiyat paylaşmak Sağlık Bakanlığı tarafından ticari amaç gütmemesi için yasa kapsamında yasaklanmıştır. İnternet sitelerinde yer alan Check up kampanyalarında paylaşılan telefon numaralarından Check up fiyatlarını kolayca öğrenebilirsiniz.

Check up sonrasında hastalıklar çıkarsa!

Check up sonrasında olası ya da birden fazla hastalığın teşhis edilesi durumunda bireyin geciktirmeden tedaviye hızlı bir şekilde başlaması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu