SAĞLIK

C vitamini serum faydaları

C Vitamini serum faydaları nelerdir?

C vitamini serum faydaları nelerdir? C vitamini nedir ve neden gereklidir? Bir limonu ısırdığınızı hayal edin. Damak tadınız isyan ettiğinde ve yüzünüz kasıldığında, aynı anda ve tamamen fark edilmeden kesinlikle şaşırtıcı bir şey olur: Vücudunuz birkaç miligram C vitamini emer ve açıkça söylemek gerekirse bu birkaç damla hayatta kalmanızı sağlar. Çünkü C vitamini insan vücudundaki birçok metabolik süreç için gereklidir. C vitamini birçok metabolik süreçte yer alır. Diğer etkilerinin yanı sıra bağ dokusu (kolajen), kemikler ve dişler oluşturmak için kullanılır. C vitamini antioksidan etkiye sahiptir, yani serbest radikaller ve reaktif oksijen türleri gibi zararlı bileşikleri durdurur. Böylece vücuttaki hücreleri ve molekülleri hasardan korur. Bitkisel gıdalardaki demirin sindirimini iyileştirir ve kansere neden olan nitrozaminlerin oluşumunu engeller.

Askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini, suda çözünür bir organik asittir ve vücutta bir vitamin görevi görür, ancak vücudun kendisi tarafından üretilemez. Bu nedenle yiyecekle birlikte yeterli miktarlarda yutulmalıdır. C vitamini bağışıklık sisteminin normal işleyişine ve yorgunluğun azaltılmasına katkıda bulunur. Bunu tekrar tekrar belirtmek önemlidir, özellikle soğuk algınlığı riskinin olduğu karanlık mevsimde. Öte yandan askorbik asit de normal kolajen oluşumuna katkıda bulunur. Kolajenin hemen hemen tüm organ ve doku yapılarında  özellikle bağ dokusunda rol oynaması, vitamini bu kadar önemli kılan şeydir. Ek olarak, enerji metabolizmasının, sinir sisteminin ve psikolojik fonksiyonun normal işleyişine katkıda bulunur ve hücrelerin oksidatif stresten korunmasına yardımcı olabilir. İnsan vücudunda C vitamini için özel bir depo yoktur, ancak ortalamanın üzerinde bir miktarı beyinde depolanır.

C vitamini eksikliği hakkında bilmeniz gerekenler

C vitamini eksikliğinden kaçınmak için belirtileri erken fark etmek çok önemlidir. Günlük ihtiyacı karşılamak için 100 miligram, sigara içenler için önemli ölçüde daha yüksek 150 miligram ve hamile kadınlar için biraz daha yüksek 110 miligram önermektedir. Bebekler hala 50 miligramlık bir alımla idare edebilirler, ancak günlük ihtiyaç çocukluk boyunca kademeli olarak artar. Olası bir C vitamini eksikliğinin belirtileri, diş eti kanaması, diş kaybı ve cilt problemleri (kırışıklıklar, kırışıklıklar ve kaz ayakları), konsantrasyon güçlüğü ve “zayıf sinirler”, yorgunluk ve uyku bozuklukları, hemoroid ve varisli damarlar gibi tipik iskorbüt semptomlarıdır. Ancak uzmanlar C vitamini konusunda abartıdan kaçınılması gerektiği konusunda vatandaşları uyarıyor. Aşırı dozda C vitamini bakın nelere yol açıyor?

Aşırı dozda c vitamini nelere yol açar?

C vitamini eksikliği, tek bir yüksek vitamin alımı ile telafi edilemez. Bununla birlikte, en azından kısa vadede aşırı doz riski yoktur, çünkü gereksiz C vitamini vücuttan böbrekler yoluyla atılabilir ve en kötü durumda ishal semptomlarına yol açabilir. Bununla birlikte, araştırmalar sentetik C vitamininin şeker hastalarında kalp hastalığı riskini artırabileceğini göstermektedir. Ek olarak, örneğin kanser tıbbında bazen yayıldığı için uzun vadeli, aşırı yüksek doz alımı artık tartışmasız değildir.

Dikkat! C vitamini şaşırtıcı derecede sağlıklı mı?

2022 yılında dünya çapında uzmanların bir araya gelerek vardıkları sonuç ise şu; Taze meyve ve sebze yiyenlerin C vitamini eksikliği yoktur

Uzmanlara göre günlük C vitamini ihtiyacı bir veya iki parça meyve ile karşılanabilir. Gerekenden fazla miktarda C vitamini faydasızdır ve elimine edilir. Çok yüksek dozda C vitamininin (3-4 g / gün) mesane ve böbrek taşı oluşumuna yol açıp açmayacağı tartışılmaktadır. Çalışmalar, ek C vitamini alımının soğuk algınlığı üzerinde hiçbir etkisi bulamamıştır. Uzmanlara göre C vitamini meyvelerde, sebzelerde ve patateslerde bulunur.

 • C vitamini içeren gıda takviyeleri için reklam iddialarının arkasında ne var?
 • C vitamini içeren ürünleri kullanırken nelere dikkat etmeliyim?
 • Vücudun C vitaminine ne için ihtiyacı var?
 • Günlük ihtiyacımı yemekle karşılayabilir miyim?

C vitamini içeren gıda takviyeleri genellikle 50 mg ila 1000 mg C vitamini içerir, ancak bazıları çok daha yüksek miktarlarda dozlanır. Genellikle çinko ve selenyum veya sunulan demir, beta-karoten veya E vitamini ile kombinasyon halinde kullanılırlar. Üreticiler “sigara içenler için”, “soğuk ve yağışlı havada” veya “stresli” ürünleri tavsiye ediyor. Bu ürünleri pazarlarken, yalnızca sağlıkla ilgili belirli beyanlar yapılabilir. Bu ifadeler tam olarak Avrupa düzeyinde tanımlanmıştır.

Avrupa Birliği Resmi Gazetesinde yayınlanan aşağıdaki sağlıkla ilgili reklam beyanlarına C vitamini için izin verilmektedir.

 • C vitamini, yoğun fiziksel aktivite sırasında ve sonrasında bağışıklık sisteminin normal işleyişine katkıda bulunur.
 • C vitamini, kan damarlarının (kemikler, kıkırdak işlevi, diş etleri, deri, dişler) normal işlevi için normal kolajen oluşumuna katkıda bulunur.
 • C vitamini normal psikolojik işleve katkıda bulunur.
 • C vitamini, bağışıklık sisteminin normal işleyişine katkıda bulunur.
 • C vitamini, hücrelerin oksidatif stresten korunmasına yardımcı olur.
 • C vitamini yorgunluğu ve bitkinliği azaltmaya yardımcı olur.
 • C vitamini demir emilimini artırır.
 • C vitamini, azaltılmış E vitamini formunun yenilenmesine katkıda bulunur.
 • Çoğu zaman, bu ifadeler işlevi iyileştirmekle değil, yalnızca normal işlevleri sürdürmekle ilgilidir.

Hastalığın seyrini önlemek veya hafifletmek için sıklıkla yayılan ihtiyati C vitamini alımı, çeşitli çalışmalar değerlendirildikten sonra kanıtlanamadı. İstisnalar muhtemelen aşırı fiziksel zorlanma altındaki insanlar (maraton koşucuları, kayakçılar, askerler) veya çok soğuk ortamlarda olabilir. Covid 19’un C vitamini ile tedavisine ilişkin basın raporları, infüzyon olarak yüksek dozda C vitamini (ilaç!) Verilen ağır hastalar üzerinde yapılan klinik çalışmalardır. Bunun başarılı olup olmayacağı henüz belli değil. Diyet takviyesi olarak C vitamini, corona virüsü (Sars Cov 2) ile enfeksiyona karşı koruma sağlamaz.

C vitamini içeren ürünleri kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

C vitamini zararsız kabul edilir. Suda çözünür ve idrar ve dışkı ile atılır. Gerekenden fazla C vitamini alımının hiçbir faydası yoktur. Doygunluğa ulaşıldığında artık kayıt yapmak mümkün değildir. Avrupa güvenlik otoritesi EFSA, günlük 1 g’a kadar C vitamini alımından (gıdaya ek olarak) zararlı yan etkilerin beklenmediğini varsaymaktadır. Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü, gıda takviyelerinde 250 mg / gün maksimum miktar önermektedir.

Bununla birlikte, 3 ila 4 g / gün gibi çok yüksek bir doz şişkinliğe ve ishale neden olabilir. Askorbik asit parçalandığında oluşan oksalik asidin, kalıcı, şiddetli doz aşımı durumunda böbrek ve mesane taşlarına (oksalat taşları) yol açıp açmadığı tartışılmaktadır. Bu nedenle Alman İç Hastalıkları Uzmanları Derneği (BDI), böbrek taşı geliştirme eğiliminde olan veya zaten böbrek taşı olan kişilerin düzenli olarak yüksek dozda C vitamini takviyesi (> 1 g / gün) almamalarını önermektedir.

Askorbik asidin ağızda çok uzun süre kalmamasını sağlamak önemlidir, çünkü bu asitle ilişkili diş minesinin korozyonuna neden olabilir.

Kalıtsal nedenlerle (demir depo hastalığı, hemokromatoz) çok fazla demir depolayanlar, günde en fazla 500 mg C vitamini (yemek dahil) tüketmeli ve demir veya et içeren yemeklerden en az 2 saat uzaklaşmalıdır. Ve önce doktorunuza danışmadan C vitamini içeren diyet takviyeleri kullanmayın.

Vücudun C vitaminine ne için ihtiyacı var?

Askorbik asit olarak da adlandırılan suda çözünür C vitamini hayati öneme sahiptir ve birçok farklı görevi vardır. Elektronları serbest bırakır ve reaktif oksijen molekülleri gibi serbest radikalleri hapseder, bu nedenle antioksidan etkiye sahiptir , yani vücuttaki oksidatif hasarı azaltır. Diğer şeylerin yanı sıra, C vitamini kolajen (bağ dokusu, kıkırdak ve kemikler), karnitin ve hormonların gelişiminde merkezi öneme sahiptir. Demir emilimini arttırır ve kanserojen nitrozamin oluşumunu engeller.

Erkekler için önerilen C vitamini alımı 110 mg / gün, kadınlar için 95 mg / gün’dür. Hamile kadınlara 105 mg ve emziren kadınlara 125 mg / gün önerilir. Metabolik kayıplar ve güvenlik marjları bu değerlerde dikkate alınır. 50 µgmol / l açlık plazma askorbat konsantrasyonu garanti edilmelidir.

Sigara içenlerde bir tuhaflık var. Daha yüksek metabolik C vitamini kaybınız var. Bu nedenle erkek sigara içenlere 155 mg C vitamini / gün, kadınlara 135 mg / gün önerilir.

Nüfus için tedarik durumu iyidir, özellikle askorbik asit ayrıca katkı maddesi olarak çeşitli şekillerde kullanıldığından. Eksikliğin nedenleri şunlar olabilir: meyve ve sebze içermeyen tek taraflı diyetler, alkolizm, aşırı soğuğa uzun süre maruz kalma, kronik hastalıklar ve sürekli ilaç kullanımı (kortizon, asetilsalisilik asit ASA).

Klasik C vitamini eksikliği hastalığı “iskorbüt hastalığı” günde sadece 10 mg C vitamini ile önlenebilir ve bu nedenle neredeyse hiç görülmez. Hafif eksiklikler genel yorgunluk, kas güçsüzlüğü, enfeksiyona yatkınlık, demir eksikliği ve zayıf yara iyileşmesi şeklinde kendini gösterebilir.

Günlük ihtiyacımı yemekle karşılayabilir miyim?

C vitamini (askorbik asit) neredeyse tüm hayvansal ve bitkisel gıdalarda doğal olarak bulunur. Günlük ortalama 100 mg ihtiyacına taze meyve ve sebzelerle ulaşmak kolaydır. Günlük ihtiyaç halihazırda yaklaşık 200 g kivi veya portakal ile karşılanmaktadır.

Kuşburnu (1250 mg C vitamini / 100 g) veya siyah kuş üzümü (177 mg C vitamini / 100 g) C vitamini açısından son derece zengindir, ancak popülasyon tarafından nadiren tüketilir. Ancak patatesler sıklıkla yenir. Bir porsiyon (300 gr) haşlanmış patates 45 mg’dır. Bir porsiyon brokoli (200 gr) 180 mg C vitamini içerir.

C vitamini ısıya ve ışığa çok duyarlıdır. Bir yiyeceğin içeriği hasat zamanına, nakliyeye, saklama süresine ve türüne ve mutfaktaki hazırlanışına bağlıdır. Çiğ kırmızıbiber 100 g’da 140 mg C vitamini içerirken, buharda pişirilmiş durumda “sadece” 110 mg C vitamini / 100 g vardır.

Bazı miktarlar da işlenmiş gıdalardan alınır. Gıda endüstrisinde, askorbik asit katkı maddesi olarak kullanılır (antioksidan ve renk stabilizatörü E 300 ila 304, 315, 316). Örneğin elma suyu kahverengiye dönmemeli ve sosis güzel ve kırmızı olmalıdır. Kürlenmiş ürünlerde nitrosamin oluşumunu engeller ve unların hamur özelliklerini iyileştirir. Katkı maddesi konserve meyve ve sebzelerde, dondurulmuş veya kurutulmuş patates ürünlerinde, meyve suları ve nektarlarında, reçel, reçel, jöle, et ve sosis ürünleri, balık ürünleri ile ekmek ve fırın karışımlarında kullanılır.

C vitamini ısıya ve ışığa duyarlı olduğu için sebze ve meyveleri çiğ sebze olarak yemek mantıklıdır. Uzun bekletme sürelerinden kaçının.Kabuğun altında özellikle büyük miktarda C vitamini bulunduğundan, onu yemenizi tavsiye ederiz ve yemeden önce mutlaka iyice yıkayın.

Doğal C vitamini hangi meyvelerde var!

 • Aserola              
 • Kuşburnu         
 • Deniz topalak meyveleri            
 • Siyah kuş üzümü           
 • Çilekler              
 • Limon 
 • Portakal            
 • Doğal C vitamini hangi sebzelerde var?
 • Kırmızıbiber     
 • Brokoli
 • Yabanturpu     
 • Brüksel lahanası            
 • Kale     
 • Karnıbahar       
 • Alabaşlar           
 • Ispanak             
 • Kırmızılahana  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu