Bebeklerde öksürük nasıl geçer?

0
1054
Bebeklerde öksürük neden olur, nasıl geçer, tedavisi, bitkisel ilaçlar,

Bebeklerde öksürük nasıl geçer?

Bebeklerde öksürüğün geçmesi için bazı önemler ve tedbirler bulunmaktadır. Ama her şeyden önce annelerin bebeklerinin durumunu iyi gözlemlemeleri gerekmektedir. Bebeğin iç ve dış etkenlere karşı nerelere maruz bırakıldığı iyi saptanmalıdır. Bebeklerde meydana gelen öksürüğün nedeni ne kadar erken teşhis edilirse iyileşme o kadar hızlı olacaktır. Çoğunlukla bebek öksürüklerine sebep olan şey ev ortamında hijyen, sıcaklık ve soğukluk dengesi, ev ve odada ki temizlik, havalandırma, ebeveynlerin sigara içmesi sonrasında meydana gelen enfeksiyon bebeklerde öksürük durumunu ciddi biçimde tetiklemektedir. Bebeklerde öksürük evde alınabilecek pratik yöntemlerle geçebilir. Ancak bu pratik bilgiler ve bitkisel tavsiyelerden sonra bebeğinizde hala öksürük, hırıltı ve morarma varsa hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bebeklerde öksürük tedavisi

Bebeklerde öksürük için tedavi yöntemleri 2 şekilde yapılmaktadır. Birincisi evde hazırlanan bitkisel takviyeler, ikincisi ise doktor tedavisidir. Ancak genellikle bebeklerde olağan olarak karşılanan öksürük için en kalıcı yöntemler ve tedaviler şöyle. Ama öncesinde annelerin mutlaka özenle okuması gerektiği “bebeklerde öksürüğün neden olduğu” sorusudur. Gelin bu nedenlere hep birlikte bakalım.

Bebeklerde öksürük neden olur? Bebeklerde öksürük nedenleri nelerdir?

Bebeklerde öksürük çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Öksürük hava yollarını temizlemeyi amaçlayan önemli bir koruyucu refleksdir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda öksürük çoğu durumda yaygın ve zararsızdır. Öksürürken havanın hızlı ve kuvvetli bir şekilde boşaltılması, yabancı cisimlerin ve salgıların hava yollarının serbest bırakılmasını sağlamalıdır. Bebek öksürüğü genellikle sandığınız kadar kötü değildir. Çünkü bebeğinizin koruyucu refleksidir, böylece solunum yolları serbest kalır. Bebek öksürüğü birçok durumda zararsızdır, çünkü yabancı cisimlerin ve salgıların hava yollarından alınmasını sağlamalıdır. Bebeklerde soğuk algınlığı gibi viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı çok hassastır . Bu hastalıklar sırasında, vücut patojenleri temizlemek için daha fazla salgı üretir. Öksürük, çocuk doktorunu ziyaret etmenin en yaygın nedenlerinden biridir. Evde yapılan tedavilerin çoğu özel ilaçlar veya öksürük ilacı olmadan yeterlidir.

  • Bebeklerde dış etkenler bazen öksürüğe davetiye çıkartabilmektedir. Bebek çevresinde sigara içiliyorsa öksürüğe neden olur. Sigara dumanına maruz kalan bebeklerde solunum yollarında tahrişler meydana gelmektedir.
  • Bebeklerde öksürüğe neden olan etkenlerden biri de kulak enfeksiyonlarıdır. Kulak enfeksiyonları çok ciddi bir öksürüğe neden olur ve bebeği huzursuz eder.
  • Bazı durumlarda Sinüzit, bronşit, astım, nezle veya grip, farenjit, reflü, kalp yetmezliği, geniz akıntısı, tüberküloz, akciğerde sıvı toplanması gibi durumlarda da öksürük kendisini göstermektedir.
  • Bebeklerde öksürük durumunun öncelikle anneler tarafında iyi saptanması gerekmektedir. Öncelikle bebeğinizde öksürüğün gündüz mü ya da gece mi olduğunu gözlemlemeniz gerekmektedir. Gece öksürükleri çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonuna ya da alerjik durumlara bağlıdır. Öksürük çeşitleri kuru, balgamlı ve alerjik olmak üzere 3 çeşittir.
  • Bebeğinizde geniz akıntısı, sinüzit ya da reflüye bağlı öksürük bulunuyorsa ve çoğu zaman bebeğiniz uykuya daldıktan sonra öksürük başlıyorsa o halde hemen tedavisine başlanmalıdır.
  • Bazı durumlarda hareket halinde, gülme hali ya da ağlama ile birlikte çoğalan öksürük varsa bebeğinizde astımdan şüphe edilebilir.
  • Bebeklerde öksürük 3 ila 4 gn sürebileceği gibi 3 ila 4 hafta da sürebilir. Bu zaman diliminden sonra geçmeyen öksürükte mutlaka doktora başvurulumladır.

Bebeklerde öksürük hırıltı

Bebeklerde öksürüğe bağlı olarak gelişen ve tahrişe neden olan öksürük hırıltıya da neden olmaktadır. Bebeklerde öksürüğün nasıl geçeceğine ilişkin soru cevapları anneler için bir araya getirdik. Cevabını bulamadığınız soruları bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

Anneler tarafından en sık sorulan sorular?

Anneler tarafından en sık sorulan sorular ve cevaplarını uzman görüşleri ile bir araya getirdik.

Bebeklerde reflü öksürük yapar mı?

Bebeklerde reflü oluşumu bebeğin tamamen beslenmesi ve yatırma pozisyonu ile alakalıdır. Bebeklerde mama ve anne sütü sonrasında gaz çıkarılmaması ve bebeği düz zemine sırt üstü yatırma pozisyonu reflüye neden olmaktadır. Bunun tedavisi ise reflü yatakları ile geçmektedir. Reflü bebeklerde öksürük kesinlikle yapmaktadır.

Bebeklerde diş çıkarırken öksürük olur mu?

Bebeklerde diş çıkartmadan önce salyalar ve köpükler meydana gelir. Bununla beraber ateş ve öksürük olabilmektedir. Ancak bu öksürük kısa süreli görülen öksürüklerdir. Fazla ve ard arda meydana gelen öksürüklerin altındaki neden farklı olabilir.

Bebeklerde kuru öksürük neden olur?

Bebeklerde kuru öksürük genellikle solunum yolları ile alakalıdır.

Bebeklerde öksürük ve hırıltıya ne iyi gelir acaba?

Bebeklerde hem öksürük hem de hırıltıyı önleyen bitkisel tedaviler bulunmaktadır. Bebeklere ilaç ve kimyasal içeren takviyeler verilemediği için en etkili bitkisel takviyeler uzman çocuk doktorları tarafından tavsiye edilmektedir.  Aşağıda bu bitkisel tedavileri bulabilirsiniz.

Bebeklerde öksürük burun akıntısı bitkisel öneriler var mı?

Bebeklerde öksürük tedavisi için uzmanların önerdiği bitkisel ve doğal yöntemler bulunmaktadır. Bebeğiniz öksürüyorsa karışık çaylar yaparak öksürüğü kesebilirsiniz.

Bitki çayı: Elma çekirdeği, ıhlamur, karanfil, tarçın kabuğu, limon kabuğu gibi karışımlarla hazırlanan karışık çaylar % 70 oranında etkilidir. Hatta 1 yaş ve üstü bebekler için 1 çay kaşığı bal ile de karıştırılarak verilebilir.

6 ay sonrası bebekler için: Tereyağı ve Pekmez anında öksürük kesen bitkisel şifalardır. Duyarlı anneler hemen 2 çorba kaşığı tereyağı ve 1 çorba kaşığı pekmezi tatlı kaşığı suyla kaynatarak ılıklaştırıp bebeğinize verin. 2 sat içinde öksürüğü kaybolduğunu göreceksiniz.

Bitkisel karışımlar: 1 yaş üstü bebekler için Pekmez ve Karabiber inanılmaz etkilidir. Bu karışım 1-2 gün içinde öksürüğü geçirmektedir.  

Bitki çayı karışık: Meyankökü, Okaliptüs, Nane, Kekik, Elma kabuğunu, Dal tarçın, Hatmi çiçeği, Ada çayı demleme kıvamında bebeklerde öksürük için son derece etkilidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz.