GÜNCEL

Ayşe Özdolay

Ayşe Özdolay kimdir, kaç yaşında, nereli?

Ayşe Özdolay İlber Ortaylı’nın eski eşi olarak tanınmaktadır. Aynı zamanda Türk tarihinde önemli dönemlere tanıklık eden Mersin Eski Senatörü Dr. Talip Özdolay’ın kızıdır. 1950 yılında dünyaya gelen Ayşe Özdolay 71 yaşındadır. İlber Ortaylı Ayşe Özdolay 1981 yılında hayatlarını birleştirdi. 18 yıl süren evliliklerini 1999 yılında son noktayı koyarak boşandılar. İlber Ortaylı Ayşe Özdolay’ın 18 yıllık evliliklerinden tek bir çocukları dünyaya geldi. O isim ise Tuna Ortaylı’dır.

Ayşe Özdolay hayatı ve biyografisi

Ayşe Özdolay 1950 yılında Mersin’de dünyaya geldi. Annesi ev hanımı ve babası ise Mersin Eski Senatörü Dr. Talip Özdolay’dır. Öğrenimine doğup büyüdüğü Mersin’de başlayan Ayşe Özdolay, liseyi bitirdikten sonra üniversite eğitimine başladı ve Ankara’da üniversite tahsilini tamamlayarak mezun oldu.

Ayşe-Özdolay-fotoğrafları-300x300

Ayşe Özdolay hayatında en çarpıcı başlıklar arasında babasının statüsü yer almaktadır. Ayşe Özdolay babası Dr. Talip Özdolay İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Gülhane Askerî Tıp Akademisi’nden mezun olup Adalet Partili Cumhuriyet Senatosu İçel Üyesi olarak görev yaptı. 2 Mayıs 1972 yılında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmesi için evet oyu kullanan üyeler arasında yer aldı.

Ayşe Özdolay özel yaşamında İlber Ortaylı ile 1980’li yıllarda tanıştı ve birlikte oldu. 1981 yılında nikah masasına oturdu. Aynı yıl Tuna Ortaylı adını verdikleri bir kız çocukları dünyaya geldi. Ayşe Özdolay İlber Ortaylı evliliği Tuna Ortaylı’nın 18 yaşına basması ile son buldu. 25 Temmuz 1998 yılında babasını kaybeden ve derin bir üzüntü yaşayan Ayşe Özdolay İlber Ortay’lıdan boşandı.

Bugün İstanbul’da hayatına devam eden Ayşe Özdolay’ın Deniz Ali isminde bir torunu bulunmaktadır.

Ayşe Özdolay fotoğrafları

Ayşe Özdolay fotoğrafları ve yaşantısı hakkında internette yeterince bilgi yer almamaktadır.  Ayşe Özdolay kimdir, yaşıyor mu, resmi, fotoğrafları, mesleği, evli mi? İlber Ortaylı eşi Ayşe Özdolay kim, doğum tarihi ve biyografi bilgilerini sizler için bir araya getirdik.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: Content is protected !!